Xchat vs Miranda IM – porównanie klientów IRC

Xchat vs Miranda IM to kolejna próba porównania możliwości tych dwóch klientów IRC. O ile z Mirandą IM nie ma problemu, jest bezpłatna i pozwala korzystać z wielu protokołów to ocena Xchata jest już o wiele trudniejsza. Kto z pojedynku Xchat vs Miranda IM wyjdzie zwycięsko? Sprawdźcie!

Xchat vs Miranda IM – możliwości

[symple_callout button_text=”Pobierz” button_color=”blue” button_url=”http://www.miranda-im.org/download/” button_rel=”nofollow”]Tutaj pobierzecie Mirandę IM[/symple_callout] Jest komunikatorem na licencji GNU GPL, a więc korzystać z niego możemy bezpłatnie, ale tylko na platformie Windows. Nie jest zasobożerny – z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom ze słabszym sprzętem. Instalacja jest ultra szybka, a konfiguracja intuicyjna. Mamy możliwość korzystania z kilku protokołów na naszym komunikatorze. Komunikator obsługuje dodatkowe rozszerzenia w postaci wtyczek, których jest dość dużo i pozwalają na poszerzenie liczby usług. Posiada również tłumaczenia interfejsu w tym również w języku polskim.

Instalacja i konfiguracja klienta IRC Miranda IM – video

Czas na Xchata, a może lepiej mówić Xchaty! Skąd to zamieszanie? Xchat jest w wersji oficjalnej bezpłatnym klientem IRC dla użytkowników Linuxa, ale dla użytkowników Windowsa działa jako wersja shareware. Istnieje również nieoficjalna wersja XChat-WDK, która obecnie zmieniła nazwę na Hexchat i jest darmowym programem. Można powiedzieć, że to taki dwugłowy stwór.
[symple_column size=”one-half” position=”first”][symple_button color=”blue” url=”http://xchat.org/download/” title=”Pobierz Xchata” target=”blank” border_radius=””]Pobierz Xchata[/symple_button] [/symple_column][symple_column size=”one-half” position=”last”][symple_button color=”blue” url=”http://hexchat.github.io/downloads.html” title=”Pobierz Hexchata” target=”blank” border_radius=””]Pobierz Hexchata[/symple_button][/symple_column][symple_clear_floats]

Ogólnie mówiąc Xchat umożliwia nam połączenie się z serwerami IRC i może być używany na platformie Windows i Linux/Unix. Wspiera skrypty pisane w podstawowych językach programistycznych: C/C++, Perl, Python, TCL, Lisp, JavaScript, Ruby, Falcon. Posiada też motywy urozmaicające wygląd tego komunikatora.

Instalacja i konfiguracja klienta IRC Xchat – video

Xchat vs Miranda IM – podsumowanie

Kolejna bitwa zakończona, a ocena tak naprawdę należy do Was. Każdy z tych i wcześniej we wpisach wymienionych klientów IRC ma swoje wady i zalety. Kwestia gustu o którym się przecież nie dyskutuje ^^. Tak o to kończę cykl poradników dotyczących klientów IRC. Mam dla Was jeszcze kilka porad i ciekawostek dotyczących samego użytkowania kanału, ale to w następnym wpisie. Serdecznie zapraszam i czekam na wasze komentarze.

Napisz co uważasz