WordPress 4.8 “Evans” – więcej intuicyjności

WordPress 4.8 “Evans” – więcej intuicyjności

Aktualizacja wordpress 4.8 ukazała się ze szwajcarską dokładnością. Przez to dzisiejsze logowanie do panelu administratora podszyte było dreszczykiem emocji. W dalszej części wpisu drogi Czytelniku będziesz mógł poznać moje wrażenia z aktualizacji. Teraz zapraszam do zapoznania z nowinkami WordPressa 4.8 o pseudonimie Evans.

Już tak mam, że każda nowinka technologiczna, każda aktualizacja oprogramowania wzbudza u mnie olbrzymią ciekawość i oczekiwania. O ile tę pierwszą łatwo zaspokoić samym faktem wypuszczenia aktualizacji o czasie, o tyle oczekiwania często rozmijają się z updatem. O moich oczekiwaniach w stosunku do wordpressa napiszę w osobnym tekście. Wracając do tematu.

Dlaczego Evans?

Nowy wordpress 4.8 oddaje cześć kolejnemu muzykowi – rozczarowanie. Oczywiście, rozczarowanie z samego faktu, nie osobą muzyka. A jest nim William John „Bill” Evans. Evans był wybitnym, amerykańskim pianistą jazzowym, którego twórczość inspirowała kolejne pokolenia muzyków. Został zaliczony do grona wybrańców w Down Beat Jazz Hall of Fame z pewnością nie bez przyczyny.

WordPress 4.8 stawia na intuicyjność

Nowe widgety

Widgety audio video oraz rozbudowany tekstowy | WordPress 4.8
Widgety audio video oraz rozbudowany tekstowy

Miłym akcentem jest kroczek w kierunku użytkownika-laika. WordPress 4.8 umożliwia od dziś umieszczenie grafiki, pliku audio lub video w widgecie bez umiejętności kodowania stron. Działanie sprowadza się do wskazania w bibliotece mediów pliku do wyświetlania.

Usprawnienie dobre dla osób posiadających pliki na własnym serwerze lub hostingu. Niestety jeżeli chcesz w ten sposób umieścić film z Youtube lub Vimeo to czeka Cię rozczarowanie.

Oczywiście nie możemy generalizować, że wszyscy użytkownicy WP to również użytkownicy Youtube czy innych portalów umożliwiających dzielenie się elektronicznym kontentem. Liczę, że ta drobna aktualizacja to kolejny kroczek właśnie w takim ulepszaniu życia blogera na każdym polu jego działalności.

Nowością wynikającą z dodania tych widgetów jest też możliwość budowania list odtwarzania plików audio i video na wzór galerii. Miło, że całość jest spójna.

Moim zdaniem widget tekstowy z rozbudowanym edytorem wizualnym tekstu jest dodatkiem tej wersji WP dla szerokiego grona odbiorców.

Edycja linków nie była nigdy tak prosta

Małe szczęścia! W nowej wersji wordpressa zadbano również o rozwiązanie problemu edycji linków. W dawnych czasach, aby link edytować musieliśmy zmienić tekst, a później ponownie dodać odnośnik. Dziś taka edycja nie powoduje usunięcia łącza. Możemy skupić się jedynie na pisaniu i przekazywaniu naszych treści bez frustracji.

Inne

WordPress 4.8 dodał Screencast.com do listy serwisów, których link możemy osadzać w tekście wpisu bez kodowania.

W kokpicie znajdziecie nową opcję ekranu „WordPress Events and News”. Możesz wprowadzić swoją lokalizację i poniżej wyświetlą Ci się terminy i miejsca Meetupów oraz WordCampów.

Opcja ekranu Events and News
WordPress 4.8 Events and News

Ich ilość uzależniona jest od aktywności społeczności wordpressowiczów.

WordPress to też programiści

Programiści to ważna część użytkowników WP. Ich praca z kodem wymusza na twórcach zmiany zgodnie z trendami i rozwiązywanie problemów. WordPress 4.8 dodaje dla nich:

  • możliwość kontrolowania stron i użytkowników poprzez inne zapytania(dawniej is_super_admin())
  • narzędzie umożliwiające dostosowywanie wszystkich obszarów do wprowadzania tekstu – w tym modyfikacja dostępnych przycisków, itp.
  • nowe widgety multimedialne dają szansę rozwoju interakcji między plikami multimedialnym dzięki nowym zależnościom
  • aktualizacje bibliotek TinyMCE do wersji 4.6.2, Twemoji do wersji 2.3.0 i zxcvbn do wersji 4.4.1.

WordPress 4.8 przestaje wspierać pliki z rozszerzeniami WMV i WMA. Jeżeli na Twojej stronie takowe były umieszczane to zadziała jedynie opcja pobierania. Osadzanie przestaje działać. Działanie to kierowane było trendem przeglądarek wycofujących się ze wspierania Silverlighta.

Podsumowanie

Ostatnie wydania wordpressa traktuję raczej jako pewien trend. Oczekiwałem czegoś przełomowego i prawdopodobnie poczekam na znaczące zmiany do wordpressa 5.0. Ciekaw jestem czy przewidziałem plany wydawców. Cieszy mnie, że w pewien sposób wracamy do tworzenia wordpressa dla statystycznego Kowalskiego dając możliwość tworzenia treści w internecie. Marzy mi się pełna personalizacja wordpressa bez kodowania, szeroka lista opcji edycji. Może są to potrzeby laika, jednak sukces wordpressa polega na jego elastyczności i intuicyjności. A Ty czego potrzebujesz? Jakie funkcje i zmiany są wordpressowi potrzebne?

Napisz co uważasz