WordPress 4.5 „Coleman”


Wordpress 4.5 to zmiany w kierunku wygody i komfortu pracy. Wprowadzenie rozwiązań dzięki którym tworzenie wpisów będzie jeszcze przyjemniejsze. WordPress 4.5 daje nam szansę obejrzeć jak strona prezentuje się na urządzeniach mobilnych i jeszcze więcej swobody. Znajdź coś dla siebie i zacznij przygodę z wordpressem w wersji 4.5.

Coleman_Hawkins | WordPress 4.5 "Coleman"
Coleman Hawkins

Loguję się do panelu administratora i miła informacja – nowy wordpress już jest. Pierwsza w 2016 roku duża aktualizacja. Szybka kopia zapasowa( Ty również ją zrób! ) i instaluję świeżynkę. W między czasie zaglądam na bloga twórców i czytam wordpress 4.5 “Coleman”. Pierwsza myśl – na 100% muzyk 😉 WordPress 4.5 dedykowany jest saksofoniście jazzowemu Colemanowi Hawkinsowi.

W wordpress 4.5 pisanie Cię pochłonie

To co cenię z aktualizacji na aktualizację to wprowadzanie zmian mających uprzyjemnić i wspomagać pisanie treści na stronie opartej o wordpressa. Przy trendach upiększania wszystkiego doprowadzając do przerostu formy nad treścią wordpress 4.5 utrzymuje kurs i czyni go jeszcze bardziej przyjemnym CMSem.

Edycja linku w trakcie pisania

Skróty klawiszowe coraz częściej są wykorzystywane. Tym razem mamy możliwość skorzystać z kombinacji Ctrl + K, aby wywołać akcję umieszczania linku. Wyskakuje estetyczne okienko, gdzie możemy swobodnie umieścić odnośnik.

Nowe skróty

W raz z najnowszą aktualizacją wprowadzono nowe shortcutsy. Teraz, gdy otoczymy tekst kreską górną (`) zostanie on potraktowany jako treść kodu i nie będzie formatowany do zwykłego tekstu.

‹code›

Możemy również szybko stworzyć linię poziomą wpisując trzy myślniki:


Powyższe skróty rozszerzają dotychczasową listę dodaną z wersją 4.3.

Skróty klawiszowe | WordPress 4.5 "Coleman"
Skróty klawiszowe

Własne logo

Programiści wbudowali funkcjonalność pozwalającą na zmianę logo strony w zakładce „Personalizacja”. Oczywiście wszystko zależy czy autor Waszego motywu zadbał o udostępnienie Wam tej opcji.

Ach tak wygląda moja strona

Z nowym wordpressem możemy w zakładce Personalizacja podejrzeć jak nasz blog wygląda na urządzeniach typu tablet czy smartphone zachowując również podgląd dla tradycyjnej wielkości ekranu.

Personalizacja - zmiana podglądu | jakubstrawa.pl
Personalizacja – zmiana podglądu

W ten łatwy sposób jesteśmy w stanie sprawdzić respansywność naszego motywu na więcej niż jednym ekranie.

Prezentacja faviconu

Kolejnym ukłonem ze strony programistów było bardzo estetyczne i miłe dla oka przedstawienie jak wygląda nasza ikona strony nie tylko w podglądzie, ale również generując fragment okna wyszukiwarki z zakładką naszej strony. Mała rzecz a cieszy :).

Poprawki pod maską wordpressa

Poza liftingiem tego co doceni każdy użytkownik developerzy wordpressa zaktualizowali biblioteki w tym jQuery, poprawili wczytywanie skryptów i uczynili tworzenie obrazów bardziej ekonomicznym dla przestrzeni dyskowej naszego serwera. Więcej znajdziecie na News | wordpress.org | WordPress 4.5 „Coleman”

Podsumowanie

Aktualizacja przynosi kolejne ciekawe i ułatwiające tworzenie rozwiązania. Jesteśmy na dobrym kursie.

Na koniec zostawiam Was z przyjemnymi dźwiękami, których autorem jest patron najnowszej wersji wordpressa. Szanowni Państwo – Coleman Hawkins!

Napisz co uważasz