WordPress 4.3 na kursie


Wordpress 4.3 wyszedł w zaplanowanym terminie. Kurs zmian został utrzymany i muszę przyznać, że nie można z nich nie być zadowolonym. Oczywiście w napięciu czekam na WordPress 5.0. WordPress 4.3 jeszcze bardziej wspiera twórców, stawia na wygodę, mobilność i na ergonomię pracy.

WordPress 4.3 szanuje czas twórcy

Zacznę od zmiany, która jeszcze bardziej podsyca we mnie nadzieję na korzystne zmiany w wordpress 5.0. Mam na myśli rzecz jasna skróty formatowania. Od zawsze wordpress był dla mnie systemem dla blogerów. Mam na myśli tutaj dodawanie często szybkich notek tworzonych na kolanie, w trakcie podróży lub gdzieś na łonie natury w których liczyć się będzie przekazanie czytelnikowi relacji w momencie kiedy się dana rzecz dzieje. Oczywiście im mniej rzeczy nas rozprasza tym wpis sprawniej powstaje, nie tracimy weny i w uniesieniu powstaje autentyczny obraz przelany z naszej głowy na e-papier. Widzę duży potencjał w skrótach formatowania. Ale o czym piszę zapytacie?!

Skróty formatowania

Pisząc wpis dzielimy go często na kolejne akapity opatrzone nagłówkiem. Możemy to robić zaznaczając tekst i wybierając kursorem odpowiednią ikonę. Od momentu wprowadzenia wordpress 4.3 wystarczy tekst nagłówka rozpocząć od #, który wygeneruje nam zależnie od jego wielokrotności różne nagłówki. Wystarczy taki wiersz zakończyć ENTERem przechodząc do linii nowego akapitu. W praktyce wygląda to tak:

## na początku to nagłówek drugiego stopnia

### na początku to nagłówek drugiego stopnia

#### na początku to nagłówek drugiego stopnia

itd.

Oczywiście nie do samego tworzenia szybkich nagłówków dostaliśmy to narzędzie. WordPress 4.3 pozwala nam tworzyć bloki z cytatem.

Wpisanie > przed fragmentem tekstu przeformatuje go na cytat

Możecie oczywiście tworzyć listy uporządkowane i nieuporządkowane.

  • * lub – utworzą estetyczny symbol przed wypunktowaną treścią,

a umieszczenie przed wierszem 1) lub 1.

  1. wprowadzi porządek w waszej liście
  2. … a gdy okaże się, że lista już jest kompletna wystarczy dwukrotne kliknięcie ENTER.

Więcej kombinacji klawiszowych do formatowania tekstu bez posiłkowania się myszką lub touchpadem możecie znaleźć na końcu paska narzędzi. Wystarczy, że przełączycie jego widoczność.

Skróty klawiszowe | jakubstrawa.pl
Skróty klawiszowe

WordPress coraz bardziej mobilny

Kolejnym ulepszeniem nowego wordpressa jest poprawa wyświetlania go na urządzeniach mobilnych. Wzrost udziału urządzeń mobilnych w rynku wywiera nacisk na twórców systemów i rozszerzeń do udoskonalania obsługi na „mniejszych ekranach”.

WordPress 4.3 jeszcze bardziej mój

Nigdzie się tak dobrze człowiek nie czuje jak u siebie. Nie odkrywam ameryki tym stwierdzeniem i twórcy wordpressa 4.3 też wiedzą, że im bardziej pozwolą na personalizację wyglądu i  ustawień tym więcej osób doceni to i zacznie używać wordpressa. Możemy w nowej wersji jeszcze sprawniej dostosowywać wygląd naszego bloga do naszych potrzeb i to bez niepotrzebnego przeładowania całej strony. Zmienia się to co zmieniamy 🙂

Nowa wersja wordpress 4.3 pozwala również na łatwe dodawanie ikon do boga przez co będziemy unikalni w całym internecie.

Dodawanie ikony bloga | WordPress 4.3
Dodawanie ikony bloga w wordpress 4.3

Materiał videoKlikając CC w dolnym panelu odtwarzacza możecie zmienić język napisów na polski.

Podsumowanie

Skróty formatowania przydadzą się tylko wtedy, gdy będziemy z nich korzystać i wejdzie nam ich stosowanie w nawyk. Pozostałe zmiany pozwalają jeszcze bardziej personalizować bloga, a moim zdaniem panel administratora powinien jeszcze mocniej rozwijać się w kierunku prostej edycji wielu części motywu. Pozostaje odwieczne pytanie – co przyniosą kolejne wersje wordpressa?

Napisz co uważasz