WordPress 4.0 – Benny ułatwia blogowanie

Pomimo iż lista zmian jest znana w momencie wydania pierwszej bety, każda kolejna odsłona wordpressa wzbudza we mnie nutkę ekscytacji. Jako bloger na pierwszym miejscu stawiam praktyczne rozwiązania. Z uśmiechem na twarzy przypatruję się trendowi jaki towarzyszy kolejnym wydaniom wordpressa i mogę przyznać, że wordpress 4.0 opatrzony nazwą „Benny” kontynuuje trend wspomagający tworzenie treści w jeszcze łatwiejszy sposób. Poniżej kilka argumentów potwierdzających ten fakt.

WordPress wyróżniony imieniem muzyka o polskich korzeniach

Kolejne wydanie wordpressa nazwane zostało imieniem amerykańskiego muzyka Benjamina Davida „Benny” Goodmana. Początki jego rodziny mają miejsce w objętej zaborami Polsce, skąd jego rodzice emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a dokładnie w Chicago. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w „kółku muzycznym”, gdzie uczył się gry na klarnecie. Szybko oszlifował swój talent i stał się wirtuozem propagująć swing i jazz wśród szerokiej publiczności. Zdobył sławę międzynarodową i uznanie porównywalne z wielkimi gwiazdami rock 'n’ rolla. Jako muzyk i osoba łamał stereotypy i bariery międzyludzkie. Zmarł w Nowym Jorku w 1986 roku jako Król Swingu.

Praktyczne rozwiązania zastosowane w wordrpress 4.0

Pływający panel narzędzi edytora wizualnego

Ułatwienie, które wymieniam jako pierwsze zasługuje na szczególne uznanie użytkowników edytora. Twórcy wordpressa uwolnili nas od rozpraszającego uwagę przewijania strony w celu kliknięcia jednej z ikon panelu narzędziowego. Teraz ów panel podąża za nami i za naszą weną i nareszcie staje się w pełni narzędziem w tworzeniu treści. Pisząc to na bieżąco przekonuję się o jego przydatności 😀

Ułatwienie osadzania mediów i poszerzenie dostępnych serwisów

Rozwiązanie wprowadzone już w wersji wordpress 2.9(wpis) zostało usprawnione i wystarczy skopiować link do jakiegoś typu mediów i wkleić go do edytora wizualnego, aby po chwili wczytywania cieszyć się możliwością oglądania podczas tworzenia osadzony film, itp. media. Całą, aktualna na dziś dzień listę znajdziesz klikając tutaj.

Osadzanie mediów | WordPress 4.0 Benny
Osadzanie mediów w WordPress 4.0 Benny

Galeria mediów jak z marzeń

Znaczna część blogów to fotoblogi, ale nawet blogi taki jak mój w znacznym stopniu składają się z grafik w tym zdjęć zebranych w galerie. Dotychczas praca z mediami była czasochłonna. Dziś mogę powiedzieć, że za sprawą dwóch przycisków praca z dużą liczbą plików stałą się dużo szybsza i bardziej intuicyjna. Przeskakujemy pomiędzy kolejnymi plikami za pomocą prostych strzałek i mamy dostęp do wszystkich opcji w jednym oknie.

Edycja mediów | WordPress 4.0 Benny
Edycja mediów w WordPress 4.0 Benny

Dodatkowo chcąc przeszukać bibliotekę mediów nie musimy już skupiać się na wyłapaniu miniatury z gąszczu nieprzydatnych w tym momencie dodatkowych informacji. Przełączamy widok na kafelki i wszystkie miniatury mamy w jednym oknie, a nasz cel jest teraz łatwiejszy do zlokalizowania.

Biblioteka mediów jako kafelki | WordPress 4.0 Benny
Biblioteka mediów jako kafelki

Bardziej świadoma instalacja wtyczek

Z wersja wordpress 4.0 wyszukiwarka wtyczek zmieniła swoje oblicze. A oblicze to nie tylko zmieniono od strony wizualnej. Mamy już wyświetlane miniatury wtyczek, ale i większa ilość informacji jest dostępna z sekcji Wtyczki w przystępny i odpowiedni do dzisiejszych standardów sposób. Z pewnością twórcy wtyczek będą mogli kusić nas ciekawymi miniaturami, ale też informacje takie jak ostatnia aktualizacja i ocena wtyczki nikomu nie umknie.

Nowe przeglądanie wtyczek | WordPress 4.0 Benny
Nowe przeglądanie wtyczek

Panel widgetów na nowej liście w Personalizacji

W poprzednich wersjach, do opcji personalizacji dołączone zostały widgety, które mogliśmy dopasowywać i obserwować zmiany. Od dziś ta funkcjonalność ma tylko inną szatę. Wybierając widgety w sekcji Personalizuj strzałka zabierze nas do nowego miejsca edytowania widgetów.

Nowy pasek widgetów | WordPress 4.0 Benny
Nowy pasek widgetów

WordPress 4.0 Benny – video

Jeżeli macie ochotę to możecie tutaj zobaczyć prezentację video nowego wydania wordpress 4.0 przygotowaną przez wordpress.org.

Podsumowanie

Fakt, że po kosmetycznych zmianach w  wersji wordpress 3.9 i wydaniu motywów Twenty Thirteen i  Twenty Fourteen według mnie bardzo problogowych przychodzą kolejne zmiany ułatwiające życie drobnym twórcom jest miłą informacją. Pokazuje to świeżość twórców wordpressa, którzy pomimo ogromnej popularności tej platformy blogowej, rozwijają ją ciągle ulepszając narzędzia dla twórców-nieprogramistów. A Wy co sądzicie o tych zmianach? Macie propozycje co mogłoby się pojawić w kolejnych?

Napisz co uważasz