WordPress 3.8 – w starym ciele nowy duch


Wordpress 3.8 zdecydowanie jest najbardziej wyróżniającą się odsłoną WP jaką pamiętam, a ten wpis będzie przeglądem zmian jakie nastąpiły, okraszone moją subiektywną oceną. Nadzieje wobec WordPress 3.8 miałem znaczne. Nadeszła aktualizacja, a ja nadal pozostaję niezaspokojony. Czego zabrakło? Nowa odsłona WP nosi nazwę „Parker” od nazwiska Charlesa „Charlie” Parkera, Jr. – amerykańskiego jazzowego saksofonisty i kompozytora. Ewidentnie twórcy WordPressa lubują się w muzyce tego rodzaju. Twórcy zgodnie twierdzą, że jest to najładniejsza z wydanych wersji wordpressa. Zgodzę się z tym twierdzeniem, gdyż zaledwie zmiana kolorystyki pozwoliła tchnąć nowego ducha w znaną z pierwszego spotkania szarość panelu administratora.

WordPress 3.8 – estetyka

Panel administratora

Zacznę od tego co uznać należy za spory plus wprowadzonych zmian. WordPress 3.8 uzyskał osiem zestawów kolorystycznych, które użytkownik może ustawić i cieszyć się przyjemną dla oka zmianą na lepsze.

Zestaw kolorów panelu administracyjnego WordPress 3.8
Zestaw kolorów panelu administracyjnego WordPress 3.8

Wybrana przez nas kolorystyka odtąd będzie towarzyszyć nam na każdym kroku. Wykonanie jest bardzo dobre i zdecydowanie na plus.

Krój i kontrast w wordpress 3.8

Ujednoliceniu uległ krój czcionek – wprowadzono czcionkę Open Sans, która jest zoptymalizowana zarówno pod PCety jak i urządzenia mobilne. Poprawiono również kontrastowość poszczególnych elementów. Znikły gradienty na rzecz dobrze odznaczających się sekcji. Co prawda nie rozwinięte mogą się zlewać na pierwszy rzut oka, jednak, gdy już rozpoczniemy pracę pozwala to znacznie polepszyć nawigację. Dziwne wydają się jednak ikony w panelu, edytorze wizualnym jak i panelu z którego wpis trafia do czytelników. Może ciągle mój zmysł wzroku walczy z tym co widział, a co zastał po zmianach, jednak delikatne doszlifowanie tego aspektu wydałoby się miłym kolejnym krokiem do uprzyjemnienia życia twórcom.

Motywy i widgety

Kolejna zakładka w której jesteśmy mile zaskoczeni. Od teraz nasz zbiór motywów będzie reprezentowany przez sporych rozmiarów miniatury, które pozwolą na pierwszy rzut oka wyłapać interesujące elementy, a wyraźnie zaznaczone przyciski pozwolą szybko przełączać się między nimi.

Układ motywów wordpress 3.8
Układ motywów w wordpress 3.8
Widgety na tablecie wordpress 3.8
Obsługa widgetów na tablecie

Dodatkowo z nowym wydaniem mamy udostępniony kolejny motyw Twenty Fourteen o którym więcej w kolejnym wpisie.
To nie koniec usprawnień w sekcji Wygląd. Znacznie przyjemniej pracuje się teraz z widgetami, które sprawnie dają się przenosić między paskami. Dodatkowo uproszczona została metoda dodawania widgetów, gdy korzystamy z tableta.

Szybki i w pełni mobilny

Czytając komentarze pod wpisami odnośnie wersji wordpress 3.8 odnoszę wrażenie, iż większość twierdzi, że działa on szybciej. Mam nadzieję, że nie jest to placebo, gdyż odnoszę podobne wrażenie:D Zarówno ze względu na wprowadzone nowe techniczne rozwiązania, jak i z samej płynności wykonywania zadań zasługuje na duże oklaski.

Kolejna zaleta i wyciągnięcie pomocnej ręki w stronę mobilnych twórców to wsparcie dla urządzeń których jest coraz więcej w użyciu. Praca z WP na tablecie, fablecie czy smartfonie nigdy dotychczas nie była tak łatwa i przyjemna jak z wersją 3.8.

WordPress 3.8 – video promocyjne

Trochę goryczy

Duże wydania wordpressa wprowadzały zawsze nowy trend. Wydaje się, że ta edycja kieruje się ku poprawie wyglądu, ergonomii pracy i unifikacji wyglądu na różnych urządzeniach. Patrzę na ten trend z lekką obawą. Jest to moim zdaniem ogólny kierunek zmian obserwowany np. w wyścigu przeglądarek internetowych. Wybrałem taki przykład, gdyż uważam, że zmieniające się z wersji na wersję przeglądarki nie wnosiły zbyt wiele w sferą funkcjonalności i wydajności, a raczyły nas co jakiś czas odświeżaniem wyglądu i układu. Jest wiele punktów nad którymi należałoby się skupić, aby zwykłemu blogerowi pisało się lepiej. Dostarczenie nowych narzędzi edycji i poprawa obecnie dostępnych to byłaby rewolucja, która z pewnością skutkowałaby poszerzeniem grona użytkowników.

Podsumowanie

Ogromna liczba zaangażowanych osób(188) w tworzenie kolejnej odsłony wordpressa zaowocowała zmianami, które chyba każdy z nas od pierwszego wejrzenia lub z czasem doceni i zaakceptuje. Mając możliwość uprzyjemnienia sobie pracy miłą kolorystyką,  nikt nie będzie tęsknił za szarościami dawnych dni. Ułatwiona praca na urządzeniach mobilnych z pewnością przełoży się na ilość publikowanych wpisów. Jednak, aby nie utonąć w słodyczy, należy domagać się usprawnień, które pomogą grupie od której można powiedzieć „wszystko się zaczęło” – blogerów i udostępnić im nowe funkcjonalności.

Źródło: Blog WordPress.org

Napisz co uważasz