Święto Brzozy – zapraszam do Silvarium

Święto Brzozy – zapraszam do Silvarium

Święto Brzozy to wspaniała impreza plenerowa organizowana przez Nadleśnictwo Krynki. Na piedestał trafia brzoza i jej przetwory. Podczas imprezy możemy popijając sok z brzozy obejrzeć prezentacje lokalnych artystów, nauczyć się jak pozyskiwać oskołę czy obejrzeć Strigiforium, czyli dom sów. Święto Brzozy zainteresuje też najmłodszych. Impreza obfituje w atrakcje dla dzieci i młodzieży – sportowe jaki i edukacyjne. Zainteresowałem Was nieco? We wpisie relacja z poprzedniej edycji. Zapraszam!

Na Święto Brzozy do parku leśnego Silvarium

Nadleśnictwo Krynki organizuje Święto Brzozy na terenie parku leśnego Silvarium. Dojedziemy do niego kierując się z Białegostoku drogą wojewódzką nr 676 w kierunku Krynek. Niezmotoryzowani dojadą na miejsce PKS-em linii Białystok-Krynki.

Współrzędne N: 53°15′40″ E: 23°38′18″

Parking znajduje się po prawej stronie i jest obszerny – pomieści samochody osobowe jak i busy czy autokary. Po terenie parku możemy poruszać się swobodnie. Możemy spacerować po zorganizowanym terenie lub ruszyć do lasu.

Trasy w Silvarium | Święto Brzozy
Trasy w Silvarium

Jakie atrakcje na nas czekają?

Nadleśnictwo Krynki zadbało o atrakcje dla gości w różnym wieku. Podzielę je dla Was na kilka grup.

Gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych

Może zastanawiacie się jak zainteresować dzieci tematami przyrodniczymi, jak namówić do zbliżenia się do natury? Park leśny obfituje w liczne tablice informacyjne i instalacje interaktywne, które w bardzo ciekawy sposób przemycają ważne informacje o lesie.

Zabawy edukacyjne | Święto Brzozy
Zabawy edukacyjne

Czasem zagadki dla dzieci potrafią przyciągnąć nieco starszych uczestników.

Edukacyjne zagadki dla dzieci | Święto Brzozy
Edukacyjne zagadki dla dzieci

Nadleśnictwo przygotowało też dla uczestników Święta Brzozy grę terenową. Dzieci chętnie korzystały z możliwości wzięcia w niej udziału i zbierały podpisy przy kolejnych stacjach.

Gra terenowa | Święto Brzozy
Gra terenowa

Ksyloteka

Najciekawsza jednak według mnie jest ksyloteka. Zbiera ona kilka gatunków drzew pod wspólnym daszkiem. Dzięki ksylotece możemy przeanalizować obraz przekroju przez średnicę pnia, obserwować jak wygląda drewno tylko zdejmując pewną warstwę, a co najważniejsze możemy dotknąć i zobaczyć jak wygląda kora i porównać ja z pozostałymi gatunkami. Rozpoznawanie drzew po wyglądzie kory to wspaniałą umiejętność.

Galeria na skraju Puszczy

Jeżeli należycie do grupy miłośników oglądania eksponatów to zainteresuje Was Galeria na skraju Puszczy. Znajduje się przy wejściu na plac Silvarium. Zobaczycie tam między innymi interaktywną makietę z odgłosami ptaków, zwierzęta występujące w Puszczy(odwzorowane oczywiście, nie żywe) i aktywne mrowisko, które można obserwować przez szybę.

Nieopodal znajduje się ciekawy mural i sklepik z pamiątkami. Warto przejrzeć ofertę 🙂

Park megalitów

Na terenie Silvarium rozrzucone są ogromne głazy. Robią one wrażenie i nadają temu miejscu pewnej nuty tajemniczości.

Miejsca do wypoczynku w Silvarium

Oczywiście nie musimy jechać na Święto Brzozy tylko żeby zwiedzać. Silvarium to dobre miejsce do wypoczynku i wcześniej wspomniane atrakcje są tam stałe. Możemy wybrać się z naszymi znajomymi czy rodziną, żeby odpocząć i złapać trochę słońca.

Atrakcje związane ze Świętem Brzozy

Poza stałymi atrakcjami Silvarium z okazji Święta Brzozy Nadleśnictwo poszerza ofertę. Tuż przy lesie jest zazwyczaj stanowisko ze świeżą oskołą i łatwo możemy tam zapoznać się ze sposobem jej pozyskiwania.

Poza tym mamy kilka stanowisk rękodzieła i producentów naturalnych produktów i przetworów. Od kosmetyków naturalnych rozpoczynając po octy i nalewki. Rok temu dużym powodzeniem cieszyło się stanowisko z zabawkami.

Ostatnie dwie atrakcje wspominam ze względu na duże zainteresowanie. Podczas Święta Brzozy była możliwość jazdy na kucyku co wzbudzało niepohamowaną radość wśród dzieci. Podobny stopień szczęścia wywoływała możliwość strzelania z łuku u dorosłych, szczególnie u tatusiów.

Atrakcje leśne Silvarium

Kończąc chce Wam zasugerować zapuszczenie się w las, gdy atrakcje i zgiełk placu Was znużą. Znajdziecie tam idąc od strony galerii mielerz. Mielerz to stos drewna, najczęściej nienadającego się do wykorzystania w innym celu, który przykrywa się gliną lub ziemią i poprzez spalanie z kontrolowanym dostępem tlenu uzyskuje węgiel drzewny.

Mielerz | Święto Brzozy
Mielerz

Idąc dalej znajdziemy stanowisko widłaka – Widlicz spłaszczony (Diphasiastrum complanatum).

Widlicz spłaszczony | Święto Brzozy
Widlicz spłaszczony (Diphasiastrum complanatum)

Oraz inne rośliny wiosenne.

Ostatnią atrakcją jaką napotkacie kierując się już do wyjścia są odlane tropy różnych zwierząt z odpisem. Fanom bushcraftu i częstym eksploratorom lasów taka wiedza się z pewnością przyda.

Tropy wilka | Święto brzozy
Tropy wilka

Podsumowanie

Choć Święto Brzozy odbywa się raz w roku to plac i atrakcje SIlvarium pozwalają odwiedzać to miejsce dużo częściej. Jest przyjemnie cicho, a obszar wokół daje przyjemne uczucie braku ograniczeń. Jeżeli brakuje Wam energii to będziecie mieć możliwość czerpać ją ze słońca lub megalitów czy brzozowych zagajników.

One thought on “Święto Brzozy – zapraszam do Silvarium

  1. Darek

    Ciekawe miejsce, muszę się tam wybrać. Pozdrawiam

Napisz co uważasz