Rośliny na balkon, czyli co uprawiać

W poprzednim wpisie starałem się pokazać Wam od czego zacząć przygodę z uprawą roślin na balkonie. Dziś zaprezentuję Wam rośliny na balkon, które sam sieję u siebie, ale też te które mogą z powodzeniem wyrosnąć na Waszym osobistym skrawku zieleni. To co jest wyjątkowo istotne to oszacowanie swoich potrzeb i możliwości. Jak wspominałem w poprzednim wpisie – sadźcie to co jest Wam potrzebne – w innym wypadku to marnowanie Waszego czasu. Uprawa roślin zawsze wymaga mniejszej lub większej uwagi więc dobrze jest mieć ich na tyle na ile możemy wyegzekwować dla nich swojego czasu.

Rośliny na balkon | Zioła
Zioła i rośliny uprawne

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie starajmy się nie obsadzać balkonu roślinami przywierającymi do ścian, aby nie było problemu z oczyszczeniem pozostałości po nich. Podobnie, gdy nie wiemy na ile zostaniemy w danym mieszkaniu i czy w kolejnym będziemy mieć balkon – w takiej sytuacji nie inwestujmy w rośliny wieloletnie(chyba, że macie komu je później podrzucić :)). Teraz do rzeczy. Jakie rośliny na balkon Wam polecę? Oto one.

Jednoroczne rośliny na balkon

Sałata masłowa, lodowa, rzymska i wszystkie inne odmiany sałaty (Lactuca L.).

Rokietta siewna, znana wszystkim jako rukola (Eruca vesicaria (L.) Cav.) świetny składnik sałatek.

Pomidory (Lycopersicon Mill.) – odmian jest całe dzikie mnóstwo i tylko Wasza wyobraźnia jest ograniczeniem. W tym sezonie postawiłem na odmianę Maskotka. Są to pomidory o smacznych owocach oraz o łodydze samokończącej, czyli kończącej wzrost na pewnej wysokości co nie pozwoli zaburzać wzrostu innym roślinom.

Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.) do młodych ziemniaczków wspaniały dodatek.

Majeranek ogrodowy (Origanum majorana L.) lub inaczej lebiodka majeranek czy cząber ogrodowy (Satureja hortensis L.) to również przyprawa do wielu potraw.

Bazylia pospolita | Rośliny na balkon
Bazylia pospolita

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) i wszystkie jej wariacje jak bazylia cytrynowa, cynamonowa, o ciemnych liściach, itp. to również wspaniały dodatek do sałatek, do pomidorów, sosów i wielu innych potraw.

Szpinak lub szczaw również warzywa, które będziemy mogli wykorzystać do wielu potraw, do ugotowania zupy szczawiowej lub do zrobienia farszu do pierogów lub naleśników.

Wieloletnie rośliny na balkon

Bylica estragon (Artemisia dracunculus L.), czyli bylica draganek. Przyprawa, która nabiera charakterystycznego zapachu po wysuszeniu i jak większość z ziół przyprawowych może być systematycznie suszony i przechowywany do wykorzystania w sezonie jesienno-zimowym.
Lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.) wspaniały dodatek do past i pizzy.
Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale W. D. J. Koch) to afrodyzjak, podnosi smak zup, jedna z moich ulubionych przypraw, która kojarzy mi się z rodzinnym domem i kuchnią mojej mamy 🙂
Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) podobnie jak melisa lekarska (Melissa officinalis L.) to dwie rośliny których liście mają zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń odpowiednio niestrawności, stosowana w zbijaniu gorączki i w łagodzeniu stanów rozdrażnienia i tonizowaniu samopoczucia. Dodatkowo są wspaniałym składnikiem napojów i drinków na upalne dni.
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) – silne ziele o właściwościach pobudzających i rozgrzewających. Stosowany również jako przyprawa podobnie jak tymianek właściwy (Thymus vulgaris L. )

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia ) to roślina o zastosowaniu raczej kosmetycznym, wspaniały składnik toników jak również ziele do nawaniania pomieszczeń i odstraszania moli.

Film o tym jakie wybrałem rośliny na balkon

Jakie rośliny na balkon Wy wybraliście?

[symple_callout fade_in=”false” button_text=”Subskrybuj” button_url=”https://www.youtube.com/user/jakubstrawaTV” button_color=”red” button_size=”default” button_border_radius=”3px” button_target=”self” button_rel=”nofollow” button_icon_left=”” button_icon_right=””] Nie chcesz pominąć żadnych filmów?
[/symple_callout]

Z nasion czy z rozsady?

Warto poruszyć ten temat gdyż pozwoli to uniknąć pierwszych rozczarowań. Rośliny mają swoje wymagania. Poza tym nasiona nasionom nie równe. Może się okazać, że dawaliście z siebie wszystko i dbaliście o wasze doniczki z nasionami a skiełkowało wam niewiele nasion. Nie załamujcie się. Jeżeli chcecie podsycić nieco wasz zapał do uprawiania roślin na balkonach to pokuście się o zainwestowanie w rośliny z rozsady i sadzonki. Według mnie wydanie kilku złotych za ładną sadzonkę roślin wieloletnich czy nawet jednorocznych, które w kuchni u was są często stosowane jest lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na własny egzemplarz do połowy lata.

Rośliny wieloletnie w pierwszym sezonie są słabe i mało wydajne. Podobnie z roślinami jednorocznymi. Dobrym przykładem jest sałata. Sadzonka sałaty kupiona z rozsady za 0,90 zł to niemal gwarancja szybkiego zbioru co uwolni nas od karmienia się wysoko znawożonymi roślinami dostępnymi w sprzedaży, tzw. nowalijkami. Podobnie z bazylią, rozmarynem czy tymiankiem. Wybierajcie rośliny które mają nowe pąki, a ich korzenie są mocne i tworzą bryłę korzeniową. Czasami w supermarketach dostępne są sadzonki ale najczęściej nadają się do jednorazowego użytku, a później więdną i giną.

Podsumowanie

Powyższy krótki spis roślin to tylko nieliczne propozycje roślin o niskim poziomie skomplikowania uprawy. Wybierając rośliny na własne ogrody zastanówcie się nad priorytetami i wybierzcie rośliny z których będziecie mieć pożytek. Ciekawią mnie Wasze propozycje roślin na balkony, które uprawiacie lub które macie zamiar uprawiać. Sezon na sianie nie jest zamknięty. Ogród na balkonie lepiej zakładać późno niż wcale 🙂

[symple_callout fade_in=”false” button_text=”Wejdź” button_url=”https://www.facebook.com/jakubstrawapl?ref=hl” button_color=”blue” button_size=”default” button_border_radius=”3px” button_target=”self” button_rel=”nofollow” button_icon_left=”” button_icon_right=””] Więcej informacji na Facebooku
[/symple_callout]

2 thoughts on “Rośliny na balkon, czyli co uprawiać

  1. W doniczkach i pojemnikach można uprawiać o wiele więcej roślin. Wystarczy dobierać gatunki typu patio. W moim balkonowym ogródku rośnie obecnie: ogórek krzaczasty, rzodkiewka, nasturcja (ma kwiaty jadalne), pietruszka naciowa oraz wiele innych. A to wszystko siane z nasion.

    1. Gratulacje, ogórek to coś czego się nie podejmowałem. Zgadzam się, że lista roślin może być jeszcze dłuższa. Powodzenia w uprawie 🙂

Napisz co uważasz