Ręczna kopia bazy danych

Mała strona nie wymusza na nas wykonywania częstych kopii baz danych. Kopia bazy danych  może zostań w takim wypadku wykonana ręcznie. Możemy tę operację wykonać bez instalacji wtyczek i dodatkowych programów. Jedyne czego potrzebujemy to dostępu do panelu phpMyAdmin. Kopie zapasowe bazy danych wykonujemy w trosce o dane w niej zawarte. Początkowo znajdują się tam tylko powiązania tabel po instalacji wordpressa i dane zawierające informacje o ustawieniach. W miarę powstawania kolejnych wpisów i stron, nowych komentarzy, zawartość bazy powiększa się, co niesie za sobą niebezpieczeństwo utraty danych, jeśli będą źle chronione.

Ręczna kopia bazy danych – krok po kroku

Podczas instalacji wordpressa tworzyliśmy bazę danych o zdeklarowanej nazwie. Ręczna kopia bazy danych pozwala w każdej chwili, bez logowania do panelu wordpressa wykonać zrzut na dysk bazy danych. Wykonujemy tę operację poprzez eksport całej zawartości. Logujemy się do phpMyAdmin, przechodzimy w zakładkę eksport i zaznaczamy koniecznie opcję zawierającą oświadczenie DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNKTION / EVENT.

Eksport bazy danych | Ręczna kopia bazy danych
Eksport bazy danych

Po zatwierdzeniu operacji klikając Wykonaj, rozpocznie się zapisywanie pliku na naszym dysku.

Tak uzyskana kopia bazy danych pozwala nam w momencie wystąpienia krytycznych błędów na stronie, odzyskać jej zawartość. Aby taki efekt uzyskać, kopia bazy danych musi zostać zaimportowana.

Import bazy danych | Ręczna kopia bazy danych
Import bazy danych

Postępujemy analogicznie. W zakładce import, w opcji z wyborem pliku wskazujemy lokalizację na naszym dysku miejsca, gdzie zapisana została kopia bazy danych i potwierdzamy operację.

Podsumowanie

Kopia bazy danych powinna być wykonywana przed sytuacjami, co do których nie mamy pewności, że nie uszkodzą zawartości strony. Są to sytuacje takie jak instalacja nowego motywu z panelem edycji, instalacja różnych wtyczek o nie zawsze wysokiej reputacji, czy sama instalacja aktualizacji wordpress i wtyczek. Co sądzicie o takiej metodzie? W kolejnych wpisach kontynuacja tematy kopii bezpieczeństwa.

2 thoughts on “Ręczna kopia bazy danych

  1. Robert Kochaliński

    dzięki stary! Przydało się na moim blogu/stronie tłumacza czeskiego: http://tlumacz.czeski.cz . Mam nadzieję, że nie będę musiał używać w awaryjnych sytuacjach, ale warto mieć kopie. Dzięki raz jeszcze!:-)

    1. Cieszę się, że wpis okazał się pomocny. Zapraszam do pozostałych. Poza tym masz bardzo ładną stronę.

Napisz co uważasz