Panel administratora wordpress – omówienie

Jeden z widzów napisał do mnie wiadomość z prośbą o wytłumaczenie krok po kroku jak wygląda panel administratora wordpress 3.8.1.Podczas tworzenia wpisu istnieje już wersja 3.9.2, dlatego dla takiej wersji stworzę wpis. Dla wielu nie ma tu nic niezwykłego. Wpis jest kierowany jedynie do osób potrzebujących takiej informacji. Wszystkiego dowiecie się w dalszej części wpisu i w krótkim poradniku video. Zapraszam!

Panel administratora wordpress to nasze centrum dowodzenia w tym CMSie. Wszystkie zawarte w nim funkcje są zebrane w sekcje. Zgrupowałem je, aby ułatwić Ci dalszą analizę panelu.

Panel administratora wordpress - podział na sekcje
Panel administratora wordpress – podział na sekcje

Opcje ekranu – twoje oko na wordpressa

Po przedstawieniu podziału na sekcje chcę Wam zwrócić uwagę na opcję o której nie widziałem aby gdziekolwiek ktoś wspominał. Mowa o opcjach ekranu. W wielu zakładkach macie możliwość modyfikacji wyglądu informacji jakie będą wyświetlane. Na samym wstępie mogę to pokazać Wam na przykładzie informacji jakie będą wyświetlane w sekcji Wszystkie wpisy.

Opcje ekranu |Panel administratora wordpress
Opcje ekranu

Modyfikując ilość zaznaczonych pół ograniczamy ilość wyświetlanych informacji do tych, które są dla nas istotne. Pozbywamy się nadmiaru tekstu, wprowadzającego chaos w zakładce. Przydatna opcja.

Kokpit

Pierwsza sekcja z której składa się panel administratora wordpress to Kokpit. Zakładka Strona główna wyświetla podstawowe informacje o blogu. Ilość wpisów, stron, komentarzy. Informuje nas o aktualnie używanym motywie i wersji wordpressa. Znajdziecie w tej sekcji również nowości odnoście wordpressa oraz aktywność na blogu w postaci kalendarium ostatnich publikacji i dyskusji. Tę sekcję często wykorzystują również wtyczki.

W sekcji kokpit znajdziemy również bardzo ważną zakładkę Aktualizacje. Tutaj będziemy informowani jakie aktualizacje są gotowe do zainstalowanie z pośród obecnych na naszym blogu wtyczek, motywów czy nawet samej aktualizacji wordpressa. Jeżeli chodzi o duże aktualizacje wordpressa to wymagana jest nasza akceptacja instalacji. Wersje 3.9.x są kolejnymi aktualizacjami bezpieczeństwa. Od wersji WordPress 3.7.x aktualizacje nie będą wymagały naszej ingerencji, będą instalowane automatycznie. Wyjątkiem będą poważniejsze aktualizacje.

Wpisy i strony

Tutaj układ jest wspólny. W pierwszej zakładce mamy spis wszystkich wpisów lub stron wyświetlanych według odpowiedniej kategorii: Wszystkie, Opublikowane, Szkice. Kolejna zakładka to tworzenie nowego wpisu lub strony.

Unikalne opcje zawiera jeszcze sekcja Wpisy. Możemy tutaj zdeklarować Kategorie w jakich będą szeregowane wpisy. Ta opcja pozwala nam na zgrupowanie tematyczne naszych wpisów. Jeżeli zdeklarujemy nazwę kategorii w adresie www, możemy wykorzystać nazwę kategorii do pozycjonowanie naszych wpisów nazywając kategorię słowem kluczowym. Podobna sytuacja tyczy się Tagów z tą różnicą, że tagi raczej opisują wspólne elementy wpisów niż je grupują. Jeżeli chmurę tagów wyświetlamy na blogu pozwala to czytelnikowi zasugerować się hasłem i w ten sposób przeglądać nasz blog. Tagi również wykorzystują wtyczki wyświetlające powiązane wpisy.

Komentarze i Odnośniki

Sekcje, które nie różnią się zbytnio od poprzednio omawianych. Jest to uporządkowana tabela wpisów czytelników, które są odpowiednio podzielone na oczekiwaną i niechcianą(SPAM) informację. Odnośniki są adresami www, które możemy podobnie jak wpisy kategoryzować.

Wygląd

Ta sekcja jest jedną z najważniejszych jeśli chodzi o aspekt, który widzi czytelnik. Tutaj mamy narzędzia z jednej strony do zmiany wyglądu, ale i do indywidualizowania motywu nawet wtedy, gdy stosuje się te same. Omawianie tej sekcji jest niepotrzebne. Wszystko sprowadza się do dopasowania opcji do naszej koncepcji. Wspomniałem na ten temat w video poradniku poniżej. Pozostałe sekcje jak wtyczki, a szczególnie ich instalację omówiłem we wpisie Jak instalować wtyczki w wordpress – krok po kroku. Odnośnie instalacji motywów możecie przeczytać tutaj Przesyłanie na serwer motywu dla wordpressa. O konfiguracji i ustawieniach, które panel administratora wordpress posiada możesz poczytać również w tym wpisie.

Panel administratora wordpress – video poradnik

Najlepsze źródło wiedzy o WordPressie

Można pisać sporo o wordpressie jednak będzie to powielanie informacji już dostępnych, więc jeśli nie chcecie czekać na kolejne wpisy już dziś zapoznajcie się z Kodeksem WordPressa.

Podsumowanie

Panel administratora wordpress ktory tutaj po krótce omówiłem jest zajawką, motywacją dla początkujących do przełamania się i rozpoczęcia pracy z tym CMSem. Dla wielu jest to bardzo czytelne i łatwe w obsłudze narzędzie do publikowania. Należy jednak brać pod uwagę te osoby, które przesiadają się z innej platformy, a już z pewnością osoby w średnim wieku, mające pierwszy raz kontakt z wordpressem. Ten wpis był też możliwością przypomnienia o video poradniku i innych wpisach, które dla początkujących mogą okazać się przydatne. Osoby doświadczone zapraszam do lektury pozostałych wpisów i merytorycznej oceny obecnego.

Napisz co uważasz