Ogród na balkonie, czyli alternatywa dla mieszczuchów

Miasto jest wspaniałym miejscem do życia, gdy nie ma się porównania z wsią. Kiedy człowiek zna zalety życia na wsi, a przede wszystkim smak potraw, smak warzyw i owoców uprawianych przez samego siebie odczuwa tęsknotę. Ogród na balkonie to pomysł, który przez całe studia miałem z tyłu głowy. Często zmieniałem mieszkania, nie zawsze nawet posiadałem balkon. Teraz kiedy wszystkie wymagania zostały spełnione – mam balkon i czas na jego zagospodarowanie, projekt „Ogród na balkonie” zostaje powoli wprowadzany w życie.

Zalety jakie daje ogród na balkonie

Jak na samym wstępie zaznaczyłem, ogród na balkonie to nasza minimalistyczna wersja własnej działki przydomowej z której będziemy mogli pozyskać warzywa, zioła, a nawet owoce. Mieszkańcy wsi posiadający własne produkty rolne, które wyrosły na tradycyjnie obrabianych polach znają prawdziwy smak warzyw i owoców. U osób żyjących w miastach, robiących zakupy w wielkich supermarketach ten smak już dawno został zapomniany. Wydaje się nam, że mleko i masło, które kupujemy jest tym samym masłem i mlekiem co kiedyś jedli nasi rodzice i dziadkowie. W podobnym zakłamaniu utrzymywani jesteśmy przy zakupie warzyw i owoców.

Z uśmiechem na twarzy obserwuję jak wielkim zainteresowaniem cieszy się zdrowa żywność, ale widzę w tym również skazę jaką jest horrendalna cena za produkty, które kilka lat temu były produktami sprzedawanymi przez rolnika na targu. Wracając do meritum. Ogród na balkonie daje nam szansę na zdrowe i smaczne owoce i warzywa przy bardzo niewielkich kosztach i umiarkowanym nakładzie pracy. Oczywiście wszystko zależy od skali na jaką taki ogród będziemy chcieli uprawiać.

Co będzie nam potrzebne na początek?

Jeżeli Wasz balkon jest niewielki lub jeżeli Wasza przestrzeń na rośliny to jedynie parapet to wystarczy Wam podłużna doniczka i worek dobrej ziemi. Jeżeli planujecie ogród na balkonie na większą skalę to ilość potrzebnych rzeczy nieco wzrasta. U mnie na początek przygotowałem sobie kilka doniczek i innych pojemników w których wysiałem nasiona.

Ogród na balkonie Donice i ziemia
Donice, pojemniki i ziemia

Oczywiście istnieją inne rozwiązania.

Donice i pojemniki

Jeżeli nie macie ochoty tworzyć małego poletka to będą Wam potrzebne jakieś pojemniki na ziemię w której zasadzicie rośliny. Jest kilka rozwiązań. Najbardziej kosztowne to zakup odpowiedniej ilości doniczek, pojemników czy skrzyń w których będziemy uprawiać rośliny.

Rozwiązanie mniej kosztowne to wykorzystanie pojemników po owocach, skrzynek lub butelek, które wypełnimy ziemią i będą pełnić rolę doniczek. Jeżeli chcecie możecie wykorzystać mój patent ze skrzynką po owocach wyścieloną folia z opakowania po ziemi. Idealne do uprawy roślin wymagających większych odstępów od siebie.

Ogród na balkonie | Skrzynka na rośliny
Skrzynka na rośliny

Ziemia

To czym wypełnimy doniczki i pojemniki powinno być uzależnione do typu roślin jakie będziemy uprawiać i od ilości czasu jaki poświęcimy na pielęgnacje naszej działki balkonowej. Ziemia doniczkowa, która ma bardzo dużo torfu w swoim składzie łatwo przepuszcza wodę i nie nadaje się do uprawy roślin wymagających dużego nawodnienia.

Dla roślin wymagających polecam ziemię firmy Humovit. Używam ją zarówno do kwiatów doniczkowych w mieszkaniu, jak również do wypełnienia skrzynek i donic na balkonie. Ziemia ma skład mieszany i dobrze trzyma wodę co uchroni rośliny przed przesuszeniem.

Rośliny

To ma być Wasz ogród na balkonie. Posiejcie te rośliny, które będą dla Was pożyteczne, z których będziecie korzystać w kuchni lub które Wam smakują.  Używacie bazylię do potraw lub robicie pesto i potrzebujecie jej w dużej ilości – posiejcie jej więcej. Nie używacie szałwii lekarskiej to jej nie sadźcie lub miejcie jeden krzaczek dla zapachu i własnej satysfakcji z posiadania. Macie mały balkon to nie siejcie roślin o dużych liściach i mało plennych. Wybierajcie rośliny o pędach samokończących, czyli o łodydze która wzrasta na określona wysokość. Pozwoli Wam to uniknąć problemów ze zbytnim zagęszczeniem na balkonie.

Oczywiście, jeżeli nie zdążycie roślin wyhodować z nasion możecie wykorzystywać gotowe rozsady i sadzonki.

Podsumowanie

To pierwszy wpis o takiej tematyce. Ogród na balkonie to najprostsza forma uprawy roślin, gdy nie posiadamy własnej działki i możemy tutaj zaliczyć również uprawę na parapetach okiennych. Świeże zioła mają inne walory smakowe niż suszone. Poza tym są źródłem surowca, który możemy później wysuszyć. Zapraszam na kolejny wpis, a do tego czasu zachęcam do dołączania do fanpage’a mojego bloga, gdzie możecie zadawać pytania i dyskutować.

[symple_callout fade_in=”false” button_text=”Śledź mnie na FB” button_url=”https://www.facebook.com/jakubstrawapl” button_color=”blue” button_size=”medium” button_border_radius=”3px” button_target=”self” button_rel=”” button_icon_left=”” button_icon_right=””] Nie chcesz ominąć żadnego wpisu? Chcesz mi zadać pytanie?
[/symple_callout]

Napisz co uważasz