Mapa strony dla czytelnika – wtyczka wordpress

Mapa strony o której chcę wspomnieć w dzisiejszym wpisie to „spis treści” naszego bloga jednak stworzona z myślą o Czytelniku, a nie wyszukiwarkach internetowych. Utworzymy ją z wykorzystaniem wtyczki. Zapraszam!

Mapa strony – nie sitemap xml

Większość osób widząc hasło mapa strony, myśli o typowym generatorze sitemap z rozszerzeniem XML. Ten typ wykorzystywany jest przez wyszukiwarki do indeksacji naszej strony czy bloga. Do tego typu działań są odrębne wtyczki wordpress – kiedyś o nich wspomnę. Temat tego wpisu jednak poświęcę mapie strony dla czytelnika. Analogicznie jak zwykła mapa ma nas doprowadzić do celu i pomóc znaleźć miejsce, które chcemy odwiedzić – tak mapa strony ma nas poprowadzić po ścieżkach strony, po linkach do oczekiwanego wpisu. O ile odnalezienie czegoś na małym blogu czy stronie nie stwarza problemu, o tyle większe, często podzielone na dodatkowe kategorie portale i strony wymagają zwięzłego przewodnika.

Mapa strony – weź czytelnika za rękę

Jeśli już Czytelnik odwiedzi naszą stronę zróbmy mu tę przyjemność i pokażmy mu na co może liczyć. Stwórzmy podstronę na której znajdzie ułożony w logiczny ciąg spis naszych stron i wpisów. Ułatwmy mu odszukanie pewnych informacji, a on odwdzięczy się pozostaniem na naszej stronie na dłużej. Stwórzmy dla niego odrębną podstronę „Mapa strony”.

Mapa strony – wtyczka Table of Contents Creator

[symple_box color=”green” text_align=”left” width=”100%” float=”none”] Plugin, który chcę Wam zaproponować nie jest już rozwijany od dłuższego czasu, ale testując go na najnowszej wersji WP(obecnie 3.6.1) nie mam z nim żadnych problemów.
[/symple_box]

Jest to wtyczka, która umieści nam we wskazanym miejscu wygenerowaną listę stron statycznych i wpisów z podziałem na kategorie. Zawiera komplet pięciu zestawów ikon i cztery sposoby sortowania wyświetlanych danych.

[symple_callout button_text=”tutaj” button_color=”blue” button_url=”http://wordpress.org/plugins/table-of-contents-creator/” button_rel=”nofollow”]Table of Contents Creator pobierzecie[/symple_callout]

Table of Contents Creator – tworzenie strony

Pierwszym krokiem będzie pobranie i instalacja wtyczki, a następnie utworzenie nowej strony statycznej w panelu administratora. Sekcja Strony -> Dodaj nową. Nazywamy ją Mapa strony lub Sitemap – według uznania, a i tak najważniejsze jest aby w tekstowym edytorze tworzenia strony wpisać wywołujący tekst znaków:

<!-- toc-creator -->

Plus tej formy generowania mapy strony jest taki, że cokolwiek będzie przed, czy po tym ciągu znaków zostanie wyświetlone w odpowiednim miejscu. Zawartość będzie opływać lub rozdzielać tą treść. Publikujemy stronę i przechodzimy w sekcji Ustawienia do konfiguracji wtyczki.

Table of Contents Creator – konfiguracja wtyczki

Ustawienia podzielone są na pięć sekcji z czego ostatnia dostępna jest jeśli na stronie posiadamy forum. Pierwsza sekcja to ustawienia ogólne i zmiana wcześniej wspomnianych kompletów ikon i form prezentacji zawartości. Klikając na każdy podpis boksu rozwija się krótka informacja, jaką akcję spowodują zmiany w tym miejscu.

Pole Option Menu Item Texts zasługuje na chwilę omówienia. Wpisując w odpowiedniej kolejności polskie odpowiedniki menu opcji naszej mapy strony. Będzie się ono wyświetlało po prawej stronie mapy po zaznaczeniu boksu Show Options Menu. Aby spolszczyć należy wpisać:

Opcje,Zwiń wszystko,Rozwiń wszystko,Ukryj streszczenia,Pokaż streszczenia,Sortuj według porządku menu,Sortuj alfabetycznie,Sortuj według daty wpisu,Sortuj według autora
Mapa strony ToCC
Opcje wtyczki ToCC

Wtyczka oferuje również wyświetlanie okna pomocy. Kolejne opcje proponuję ustawić jak na poniższym obrazku. Kolejne opcje w sekcji Summarizer Options pozwalają na edycję sposobu wyświetlania streszczeń i ich dlugości.

Kolejna sekcja Static Page Options odpowiada za sposób wyświetlania stron statycznych naszego bloga w mapie strony. Mamy możliwość również wykluczenia wybranej strony. Następna sekcja to już edycja wyświetlania listy wpisów z podziałem na kategorie. Tu również mamy możliwość dokonania wykluczeń kategorii.

Listę opcji zamyka generator strony statycznej, jednak my ten krok wykonaliśmy ręcznie we wcześniejszych krokach tworzenia mapy strony.

Podsumowanie

Mapa strony, która powstanie z użyciem wtyczki Table of Contents Creator z pewnością pomoże w poruszaniu się po Waszej stronie. Z własnego doświadczenia wiem, że kolejnym krokiem po wyszukiwarce w poszukiwaniu informacji na wybranej witrynie jest mapa strony i to tam dochodzi do rozstrzygnięcia czy pozostaję na owej stronie czy ją opuszczam. A Wy w jaki sposób przeszukujecie informacje na stronach, posiadacie u siebie podstronę o nazwie mapa strony?

2 thoughts on “Mapa strony dla czytelnika – wtyczka wordpress

    1. Poszukiwałem takiego rozwiązania podobnie jak Ty. Miło mi, że mogłem pomóc.

Napisz co uważasz