Konfiguracja wordpressa, czyli jak zacząć

Konfiguracja wordpressa jest kolejną czynnością jaką każdy z nas musiał wykonać po jego instalacji. Konfigurację tą można zawsze zmienić jednak należy pamiętać aby zmiany wprowadzać z głową. Kilka najważniejszych uwag dla początkujących zawiera ten wpis. Zapraszam!

Konfiguracja wordpressa, która chcę Wam zaprezentować nie odnosi się do wyglądu bloga, a raczej jego poprawnego działania dlatego zajmiemy się zakładką Ustawienia w panelu administratora.

Konfiguracja wordpressa – Ustawienia ogólne

Edytować tutaj możemy tytuł i opis strony wyświetlany w nagłówku(w zależności od motywu możemy wyłaczyć wyświetlanie tytułu i opisu w zakładce Wygląd >> Nagłówek), zdefiniować w jaki sposób ma być wyświetlana data ( domyślnie: j F Y ), godzina( domyślnie: H:i ) i jaka strefa czasowa ma zostać przypisana. Na uwagę zasługują trzy pola.

Konfiguracja wordpressa - Ogólne ustawienia
Ogólne ustawienia wordpressa

Pierwsze dwa definiują adres instalacji wordpressa i naszej strony. Gdy instalujemy wordpressa bezpośrednio do głownego katalogu na serwerze, adres url jest identyczny z adresem witryny. Jednak, gdy instalację wykonujemy w podfolderze należy uwzględnić to w adresie url. Jako przykład niech będzie moja strona z instalacją w podfolderze wordpress. Adres url wordpressa wyglądałby następująco:

http://jakubstrawa.pl/wordpress

a adres logowania do panelu administratora:


Dodatkowo w tej sekcji mamy możliwość włączenia lub wyłączenia(domyślnie) możliwości rejestracji nowych użytkowników.

Konfiguracja wordpressa – Ustawienia pisania

Kolejna sekcja pozwala na ustawienie domyślnej kategorii i formatów wpisów przez nas publikowanych. Jeżeli chcemy możemy zaznaczyć box, aby wordpress dokonywał automatycznych napraw zagnieżdżanego kodu, jednak ja tę możliwość mam odznaczoną. Mamy również możliwość publikowania za pomocą skryptozakładki Press This lub konta e-mail(ja tych funkcji nie używam i pozwolę je sobie pominąć).

Konfiguracja wordpressa – usługa aktualizacji

WordPress pozwala nam dodać adresy serwerów, które mają być informowane, gdy opublikujemy nowy wpis. Ta funkcjonalność ma przyśpieszyć indeksowanie naszej strony, poprzez informowania robotów wyszukiwarek. Na swojej stronie używam następujących:

http://rpc.pingomatic.com/
http://rpc.twingly.comhttp://www.blogshares.com/rpc.php

http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc

http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com


http://www.weblogalot.com/ping
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://ping.bitacoras.com


http://topicexchange.com/RPC2

Pamiętajmy jednak, że każda aktualizacja opublikowanego wpisu powiadamia te serwisy ponownie, co może doprowadzić do zaliczenia naszej strony jako spam. Powiadomienie zostaje również wysłane, gdy dodajemy zaplanowany wpis. [symple_callout button_text=”WordPress Ping Optimizer” button_color=”blue” button_url=”http://wordpress.org/plugins/wordpress-ping-optimizer/” button_rel=”nofollow”]W ograniczeniu pingowania może pomóc[/symple_callout]

Konfiguracja wordpressa – Ustawienia czytania

Kolejna sekcja pozwala nam określić zawartość strony głównej. Jeżeli tak jak ja, na głównej stronie wyświetlacie wpisy, pozostawcie domyślnie zaznaczone pierwsze pole. Gdy jednak chcecie aby strona główna przedstawiała inną wartość, należy zaznaczyć drugie pole, a następnie wybrać odpowiednie strony do wyświetlania wpisów i dla strony głównej. Dalej określamy ilość wpisów na stronie głównej i na kanale RSS.

O ile w pierwszym wypadku moglibyśmy wyświetlać całość wpisów, to dla kanałów RSS zdecydowanie polecam zastosowanie wypisów, aby chronić naszą opublikowaną treść. Jeżeli strona jest publicznie dostępna zdecydowanie zalecam pozostawienie ostatniego pola odznaczonego.

Konfiguracja wordpressa – Ustawienia dyskusji

Najlepszym wskaźnikiem atrakcyjności bloga jest dyskusja, czyli komentarze. W Domyślne ustawienia nowych artykułów wszystkie pola proponowałbym zaznaczyć. Koleje opcje polecam ustawić następująco:

Konfiguracja wordpressa - ustawienia dyskusji
Ustawienia dyskusji

Prowadząc bloga czy stronę z czasem również spotkacie się ze SPAMem w komentarzach lub czego Wam nie życzę, niskim poziomem kultury dyskutujących. [symple_callout button_text=”Akismet” button_color=”blue” button_url=”http://wordpress.org/plugins/akismet/” button_rel=”nofollow”]Przed SPAMem pomoże Was ochronić[/symple_callout]

[symple_column size=”two-third” position=”first”]Na skąpy zasób słów proponuję w oknie Moderacja komentarzy i Czarna lista komentarzy wprowadzić mój skromny zbiór wulgaryzmów.[/symple_column][symple_column size=”one-third” position=”last”][symple_button color=”red” url=”http://jakubstrawa.pl/wp-content/uploads/2013/08/Wulgaryzmy.txt” title=”Lista wulgaryzmów” target=”blank” border_radius=””]Lista wulgaryzmów[/symple_button][/symple_column] Ustawienia opcji Obrazki profilowe pozostawiam kwestii gustu.

Konfiguracja wordpressa – Ustawienia mediów

Ta sekcja nie zawiera nic co by mogło być niezrozumiałe. Dostosujcie wymiary według gustu i zdecydujcie czy chcecie aby media były katalogowane według miesięcy i dat (w folderze wp-content >> uploads).

Konfiguracja wordpressa – Ustawienia bezpośrednich odnośników

Ustawienie odpowiednie linków pozwala wzmocnić pozycję naszego bloga w rankingu stron, a co za tym idzie sprawić, że nasza strona łatwiej zostanie odnaleziona przez czytelników. Warto zastanowić się czy w adresie wpisu umieścić nazwę kategorii, która może jest słowem kluczowym i wzmocni wartość SEO. Do wyboru jest kilka zmiennych z których możemy stworzyć swoją konfigurację. Link nie powinien być zbyt długi i powinien prezentować logiczny ciąg zarówno dla robota wyszukiwarki jak i odwiedzającego naszą stronę. Proponuję kilka gotowych pomysłów:

http://twojastrona//%postname%/
 - adres strony i tytuł wpisu

http://twojastrona//%category%//%postname%/
 - adres strony, kategoria i tytuł wpisu(dobre, gdy kategoria i tytuł się zazębiają)

http://twojastrona//%year%//%postname%/
 - taki link przyśpiesza wyszukiwanie na naszej stronie, gdyż zawęża zapytania do bazy danych
[symple_box color=”red” text_align=”left” width=”100%” float=”none”] Zmiana ustawienia bezpośrednich odnośników po opublikowaniu wpisów zmieni do nich linki i wymagać będą przekierowania ich na nowy.
[/symple_box]

Jeżeli w aliasach zdeklarujesz odpowiednie wartości (kategoria, tagi) nadpisze to w archiwach kategorii i tagów anglojęzyczne category i tags.

Podsumowanie

Prawidłowa konfiguracja wordpressa zapewni nam jego bezproblemowe funkcjonowanie i przyjemność z blogowania.[symple_testimonial by=””] A jak wygląda Twoja konfiguracja wordpressa?[/symple_testimonial]

Napisz co uważasz