Klient IRC online – pierwsze spotkanie

Klient IRC online to szybki sposób dołączenia do społeczności zebranej na kanale IRC. Wpis przedstawia czym jest IRC i jak połączyć się z kanałem IRC bez instalacji dodatkowych programów.

Protokół IRC, bardzo popularny niegdyś, dziś używany przez nieliczne grupy graczy MMO wymaga do działania odpowiedniego klienta. IRC, z angielskiego Internet Relay Chat  jest jedną ze starszych usług. Informacje przebiegają na linii klient IRC – serwer. Każdy użytkownik na swoim komputerze poprzez zainstalowany odpowiedni program lub via browser łączy się z serwerem. Ma możliwość stworzyć swój własny kanał lub dołączyć do już istniejącego. Kanały są zazwyczaj na określony temat, ale bywają i nieukierunkowane.

Od roku 1988, kiedy to Jarkko Oikarinen dał początek IRC, mamy wiele serwerów z których możemy korzystać. Wśród polskich graczy prym wiodą Quakenet.orgRizon.net na których znajdziemy również kanały polskich społeczności. Warto wymienić również serwer na kanale którego znajdziemy „oficjalnym polski kanał wsparcia skryptu CMS – WordPress”, a mowa o Freenode.net. Lista serwerów jest długa, jednak z polskich wymienię IRCX.net.pl i Pirc.pl.

Klient IRC online via browser

Dociekliwi zapewne już dostrzegli, że nie jest niezbędna instalacja programu do połączenia się z serwerem. Wiele z nich udostępnia strony poprzez, które można dołączyć do wybranego kanału. Na potrzeby tego wpisu pokażę jak to zrobić z serwerem Freenode.net. W oknie adresu wpisujemy webchat.freenode.net. Wyświetli się nam okno z zawartością taką jak zaprezentowana poniżej.

Klient IRC online Freenode
Klient IRC online – Webchat Freenode

Bardzo uproszczone okno logowania prosi nas o wpisanie kolejno nazwy użytkownika lub pseudonimu pod którym będziemy obecni na liście, nazwę kanału do którego chcemy dołączyć poprzedzoną znakiem #, poprawne przepisanie captacha, aby potwierdzić, że nie jesteśmy botami. Po wykonaniu tych czynności klikamy Connect. Naszym oczom ukaże się okno Status, po którym otworzy się oczekiwane okno kanału. Użytkownikom freenode.net i wordpressowiczom polecam kanał #wordpress-pl.

Auth dla freenode.net

Ominąłem box opisany jako Auth to services. Po jego zaznaczeniu pokażą się dwa pola do wpisania nazwy użytkownika i hasła. O co w tym chodzi? Sprawa jest prosta. Każdy dołączający do kanału podaje nick. Stali bywalcy są rozpoznawani po nim. Auth zapewnia nam unikalność i chroni przed możliwością podszycia się pod jakąś osobę działając na niekorzyść jej lub innych. Jak go zatem zdobyć? Logujemy się według wyżej opisanej instrukcji na nick, który ma być naszym Username. Przechodzimy w zakładkę Status i w pasku u dołu okna wpisujemy poniższą komendę uzupełniając własnymi danymi.

/msg nickserv register <password> <email>

Zwrotnie na podany mail dostaniemy wiadomość z komendą do weryfikacji, kopiujemy ją i wklejamy do paska, gdzie wcześniej wpisaliśmy komendę rejestrującą. Zatwierdzamy enterem. Tym sposobem staliście się posiadaczami unikalnego autha!

Klient IRC online – podsumowanie

Web klient IRC online zaprezentowany na przykładzie freenode.net nie wiele różni się od tych z Quakenetu i Rizona. Logowanie jest intuicyjne i proste, a daje ogromne możliwości komunikacji, wymiany informacji i dobrej zabawy. Jest to najszybsza forma połączenia się z serwerem, lecz obarczona wadami jak zerwanie łącza lub tymczasowe utrudnienia. Dla urozmaicenia Waszej wiedzy w kolejnych wpisach klient IRC na przykładzie programów: mIRC i Pidgin. Zapraszam serdecznie!

One thought on “Klient IRC online – pierwsze spotkanie

  1. Patrycja

    No cześć ;D Dobry artykuł ;D

Napisz co uważasz