Jak przyśpieszyć internet – modyfikacja DNS

Ilu z nas zastanawialo się jak przyśpieszyć internet z którego korzysta. W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji większości dziedzin życia dobre łącze internetowe to podstawa komfortowego poruszania się w otaczającym nas e-świecie. We wpisie pokażę kilka sposobów jak przyśpieszyć internet wykorzystując DNSy.
Historia internetu sięga lat 60-tych XX-tego wieku, kiedy to grupa badawcza pracowała nad projektem komunikacji w warunkach wojny nuklearnej. Wyniki badań przyczyniły się do rozwoju sieci komputerowej. W Polsce internet dostępny jest od 1991 roku.

Jak przyśpieszyć internet – modyfikacja DNSów

DNS, czyli Domain Name System, (ang. system nazw domenowych) to nic innego jak punkt na naszej drodze pomiędzy tym co w pasku przeglądarki np: http://jakubstrawa.pl/, a tym co widzą urządzenia zarządzające jej zawartością. One jednak nie akceptują takiej formy i musi ona być zamieniana na specjalny adres IP i do tego służy właśnie DNS. To co my będziemy chcieli zrobić to ustawić optymalny dla nas adres DNS.

[symple_column size=”three-fourth” position=”first”]W wykonani tego zadania pomoże nam program namebench. Jest to kompletnie darmowy program, którego zadaniem jest wybranie najlepszych DNSów na podstawie histori przeglądarki, wyjść tcpdump i innych standardowych danych. Działa pod systemami Windows, Mac OS X, Unix i posiada graficzny interface.[/symple_column][symple_column size=”one-fourth” position=”last”][symple_button color=”green” url=”http://code.google.com/p/namebench/downloads/list” title=”namebench | Jak przyśpieszyć internet” target=”blank” border_radius=””]Pobierz namebench[/symple_button][/symple_column][symple_clear_floats]

namebench okno główne | Jak przyśpieszyć internet
Okno główne

Po pobraniu i uruchomieniu programu wyświetli się wyżej przedstawione okno, w którym domyśnie znajdą się adresy IP, a poniżej zaznaczone 2 boxy, dzięki którym program wyszuka globalne i najlepsze lokalne DNSy. Sam w dalszych ustawieniach wybierze przeglądarkę(Query Data Source), lokalizację i liczbę zapytań.
[symple_column size=”one-third” position=”first”]

namebench prognoza poprawy szybkości internetu | Jak przyśpieszyć internet
Prognoza poprawy szybkości internetu
[/symple_column][symple_column size=”two-third” position=”last”]
namebench proponowane serwery DNS | Jak przyśpieszyć internet
Proponowane serwery DNS

[/symple_column][symple_clear_floats] Wyniki otrzymamy w postaci zestawienia listy adresów DNS, różnicy jaka jest prognozowana i jakie adresy serwerów należy wprowadzić, aby taki efekt uzyskać.

 

Gdzie wpisać adresy DNS

namebench wprowadzanie adresów DNS | Jak przyśpieszyć internet
Wprowadzanie adresów DNS

Adresy DNS z wyników analizy wpisujemy podążając: Panel sterowania –> Sieć i Internet –> Centrum sieci i udostępniania lub bezpośrednio przechodząc do Centrum sieci i udostępniania klikając w tacce systemowej na ikonę łącza internetowego. Następnie klikamy na nasze aktualne łącze internetowe i w otwartym oknie wybieramy Właściwości. Z listy składników wybieramy Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4). Klikamy na niego, a następnie na opcję Właściwości.W oknie, które się otworzy zaznaczamy opcję Użyj następujących adresów serwerów DNS i wpisujemy adresy z uzyskanych wyników. Brawo! DNS zostały skonfigurowane 😀

namebench to jednak nie jedyny program do zmiany adresów serwerów DNS, poniżej znajdziecie jeszcze dwie propozycje.
[symple_column size=”one-half” position=”first”][symple_button color=”green” url=”https://www.grc.com/dns/benchmark.htm” title=”DNS Benchmark | Jak przyśpieszyć internet” target=”blank” border_radius=””]Pobierz DNS Benchmark[/symple_button][/symple_column] [symple_column size=”one-half” position=”last”][symple_button color=”green” url=”http://www.sordum.org/7952/dns-jumper-v1-0-5/” title=”Pobierz DNS Jumper | Jak przyśpieszyć internet” target=”blank” border_radius=””]Pobierz DNS Jumper[/symple_button][/symple_column][symple_clear_floats]

Podsumowanie

Zmiana DNS jest zabiegiem, który pozwoli dostosować bierne ustawienia tak, aby poprawić jakość połączenia internetowego. Innym rozwiązaniem jest regulowanie łącza i ruchu na nim stosując odpowiedni program. Przykładem takiego programu, który sam testowałem jest cFosSpeed. Ale o tym już w kolejnym wpisie:D Masz swój sposób jak przyśpieszyć internet? Podziel się tym w komentarzach!

Napisz co uważasz