Jak instalować wtyczki w wordpress – krok po kroku

Jak instalować wtyczki w wordpress” to kolejny wpis z serii podstaw wordpressa. Jest to niezbędna wiedza, którą w całości poznacie po lekturze tego wpisu. Zapraszam!

Jak instalować wtyczki w wordpress – teoria

Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego, który rozszerza możliwości wyjściowego produktu./Wikipedia/

Zatem instalacja wtyczki pozwala na modyfikowanie funkcji wordpressa, dodawanie opcji, których w oficjalnej „podstawie” nie ma. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mniej obeznanych w języku PHP, HTML i często CSS. Wtyczki wordpress po instalacji przechowywane są w folderze wp-content -> plugins w folderach o odpowiadających im nazwach. Należy jednak pamiętać, że wtyczki tworzą często osoby nie zajmujące się tworzeniem wordpressa i należy je instalować z rozwagą.
[symple_box color=”red” text_align=”left” width=”100%” float=”none”] Przed przystąpieniem do instalacji nowej wtyczki zaleca się wykonanie kopii zapasowej bazy danych.
[/symple_box]

Jak instalować wtyczki w wordpress – praktyka

Podobnie jak z motywami mamy trzy opcje instalacji wtyczek. Przechodzimy w panelu administratora do sekcji Wtyczki -> Dodaj nową.

Jak instalować wtyczki w wordpress
Okno wyboru sposobu instalacji wtyczki

Jak instalować wtyczki w wordpress – pobierz i wyślij na serwer

Metoda prosta i przydatna, gdy chcemy zainstalować wtyczki nie znajdujące się w oficjalnym repozytorium wtyczek. Pobieramy paczę zip od autora wtyczki, a następnie wybieramy Wyślij na serwer i wskazujemy lokalizację paczki na naszym dysku. Na koniec klikamy Zainstaluj.

Jak instalować wtyczki w wordpress – wyszukaj i zainstaluj

Ta metoda przyda się osobom, które wiedzą już jaka jest nazwa wtyczki i nie musi otwierać żadnych innych stron, aby ją pobrać. W okno wyszukiwarki wpisujemy frazę opisującą plugin i zatwierdzamy wyszukiwanie. Mamy również możliwość wybrać hasło z grupy tagów poniżej wyszukiwarki. Po tych czynnościach wybieramy z otrzymanej listy Zainstaluj przy oczekiwanym pluginie.

Jak instalować wtyczki w wordpress – polecane, popularne, najnowsze

Opcja dla osób, które nie wiedzą czego chcą dokładnie. W kolejnych zakładkach o ułożeniu decydują popularność i czas wydania wersji. My musimy zdecydować, którą wybierzemy.

Ulubione wtyczki

Jak instalować wtyczki w wordpress ulubione
Dodaj do ulubionych…

Na temat ulubionych wtyczek, a zarazem najpotrzebniejszych powstanie odrębny wpis, jednak w kwestii jak instalować wtyczki w wordpress warto o tej opcji wspomnieć. Każdy z zalogowanych na wordpress.org użytkowników mam możliwość dodawania wtyczek do listy ulubionych. Gdy przeglądamy wyżej wspomnianą stronę i listę wtyczek możemy je oznaczać jako ulubione by potem łatwo wpisując nick w zakładce Ulubione odnaleźć je spisane w listę.

Podsumowanie

Wspomniane zalety wprowadzanych rozszerzeń do wordpressa ciągną za sobą również konsekwencje, które narzucają umiar w ilości aktywnych wtyczek. Zwiększenie zapytań do bazy danych, zwiększenie zapotrzebowania pamięci dla PHP, niekompatybilność z aktualizacjami WP, brak współpracy wtyczek pomiędzy sobą to te najważniejsze wady, dlatego wiedza jak instalować wtyczki w wordpress jest taka ważna.

Napisz co uważasz