Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym WampServer

Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym WampServer

Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących wordpressowiczów nie posiadających własnego hostingu. Serwer lokalny zapewni im możliwość uruchomienia wordpressa i korzystanie z wszystkich jego możliwości. Zaproponowany przeze mnie serwer lokalny Wamp jest jednym z wielu programów do instalacji na naszym komputerze. Zapraszam do zapoznania się dalszą częścią wpisu, gdzie krok po kroku przeprowadzę taką instalację.


Naszym pierwszym krokiem będzie pobranie ze strony producenta, serwera lokalnego Wamp i jego instalacja. Przebiega ona standardowo i nie wymaga większego komentarza. Należy jedynie zwrócić uwagę przy wyborze przeglądarki, gdyż ona będzie odpowiedzialna za domyślne wyświetlanie naszego localhosta. Pobierz Wamp Server.

Kolejny krok to pobranie paczki do instalacji WordPressa. Pobierz WordPressa. Obecnie jest to wersja 3.6 posiadająca tłumaczenie na język polski. Pobieramy aktualną wersję, a następnie wypakowujemy. OK, pobraliśmy potrzebne pliki, teraz należy rozpakować paczkę z wordpressem i zainstalować Wampserver. Instalacja jest prosta. Program wymaga również biblioteki Visual C++.

Instalacja wordpressa na serwerze lokalnym

Uruchamiamy WampServer klikając na ikonę programu. W tacce systemowej powinna pokazać się początkowo czerwona, dalej pomarańczowa i ostatecznie zielona ikona, która oznacza prawidłowe uruchomienie składowych serwera. Klikamy na ikonę prawym i wybieramy język w jakim ma działać program. Następnie klikamy lewym przyciskiem myszy i wybieramy „Katalog www”. Będzie to miejsce w którym przechowywane będą pliki wordpressa. Przenosimy tutaj zawartość folderu „wordpress”, w którym znajdują się już właściwe pliki i foldery.

Tworzenie bazy danych w phpMyAdmin

Bazę danych dla wordpressa tworzymy klikając lewym klawiszem myszy na ikonę w tacce systemowej i wybieramy „phpMyAdmin”. Kolejno klikamy „Bazy danych”, wpisujemy nazwę bazy danych i potwierdzamy klikając „Utwórz”. Potrzebujemy również użytkownika, który tą bazą danych będzie zarządzał. Tworzymy go klikając „Sprawdź uprawnienia”, następnie dodaj użytkownika.

Tworzenie użytkownika bazy danych | Instalacja wordpressa na serwerze lokalnym
Tworzenie użytkownika bazy danych

Wpisujemy nazwę użytkownika, jako host podajemy lokalny – localhost i generujemy hasło, które należy zachować do późniejszego procesu instalacji wordpressa. Nadajemy użytkownikowi wszystkie uprawnienia i zatwierdzamy.

Tworzenie pliku wp-config.php

Ponownie klikamy lewym na ikonę serwera i wybieramy „localhost”. Powinniśmy po otwarciu się przeglądarki zobaczyć okno z procedurą konfiguracyjną pliku wp-config.php. Są dwie drogi tworzenia tego pliku i przybliżę oba sposoby.

Ręczne tworzenie pliku wp.config.php

Wymaga otwarcia pliku wp-config-sample.php i wprowadzenia wcześniej stworzonych danych w odpowiednie miejsca kodu zaczynając od lini 20.

`
// ** Ustawienia MySQL-a – możesz uzyskać je od administratora Twojego serwera ** //
/** Nazwa bazy danych, której używać ma WordPress */
define(’DB_NAME’, 'nazwa_bazy_danych’);

/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
define(’DB_USER’, 'nazwa_uzytkownika’);

/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
define(’DB_PASSWORD’, 'haslo’);

/** Nazwa hosta serwera MySQL */
define(’DB_HOST’, 'localhost’);

/** Kodowanie bazy danych używane do stworzenia tabel w bazie danych. */
define(’DB_CHARSET’, 'utf8′);

/** Typ porównań w bazie danych. Nie zmieniaj tego ustawienia, jeśli masz jakieś wątpliwości. */
define(’DB_COLLATE’, ”);<p style="text-align: justify;">Konfiguracja nie jest trudna. W lini 22 wpisujemy nazwę bazy danych, którą stworzyliśmy. W lini 25 wpisujemy między apostrofy nazwę użytkownika i hasło. Pozostałe linie pozostawiamy bez zmian. W tym pliku należy również zmienić prefiks tabel bazy danych w lini 66 na własny - zwiększy to bezpieczeństwo.</p>
$table_prefix = 'wp_’;
`

Automatyczne tworzenie pliku wp.config.php

W wersji 3.6 możemy korzystać z automatycznego generowania pliku wp-config.php. Polega to na wprowadzeniu tych samych danych w odpowiednie pola okna, które pojawi się po przejściu na adres localhost i kliknięciu „Zaczynajmy!”

Instalacja wordpressa na serwerze lokalnym – finalizacja

Po wprowadzeniu wszystkich danych i zatwierdzeniu, o ile nie popełniliśmy żadnych błędów proces instalacyjny przeniesie nas do okna w którym pozostanie nam jedynie wpisać tytuł strony, nazwę użytkownika i hasło. Polecam zmienić domyślną wartość admin na własną, gdyż jest to jeden ze słabszych punktów bezpieczeństwa wordpressa. Ostatnią wymaganą informacją jest podanie adresu email, bez którego nie będziemy mogli zakończyć instalacji. Klikamy „Zainstaluj WordPressa” i jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami bloga 😀

Instalacja wordpressa na serwerze lokalnym WampServer – video

Podsumowanie

Po zalogowaniu na konto mamy możliwość w pełni korzystać z funkcji wordpressa. Nie ponosimy żadnych opłat za serwer, ani nie musimy czekać na zmianę ustawień przez administratora. Jesteśmy kowalami własnego wordpressowego losu! 😀 A Ty jak rozpoczynałeś swoją przygodę z WordPressem?

>Jeżeli wpis „Instalacja wordpressa na serwerze lokalnym” pomógł Ci zapoznać się z wordpressem na tyle, że zainteresowany jesteś hostingiem, mógłbym polecić Ci hosting z planem za 0 zł. Sprawdź link Hostinger.pl Jest to link polecający – rejestrując się z niego wspierasz moją stronę.>

7 thoughts on “Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym WampServer

 1. agnese

  Super post. Wielkie dzięki. Dzięki Tobie poradziałm sobie z instalacją.

 2. początkująca

  Jakub czy wiesz może dlaczego po instalacji wordpressa na stronie głównej nie wyświetla mi się grafika? Nawet zmiana motywu nic nie daje, na podglądzie jest na głównej brak. Będę mega wdzięczna za odpowiedź.

  1. Podaj adres do strony. Może ścieżka do grafiki jest błędna lub „nie pasuje” do szablonu.

 3. Nova

  U mnie niestety nie działa jak należy. Robię wszystko tak jak ty a i tak wyświetla mi się komunikat błąd łączenia z bazą danych.

  1. Spróbuj jeszcze raz. Może blokuje działanie jakieś oprogramowanie.

 4. Mateusz Kuś

  w jaki sposób sprawdzić które oprogramowanie blokuje go??

Napisz co uważasz