Dobry hosting dla wordpressa

Dobry hosting dla strony jest tak ważny jak dobra lokalizacja dla firmy. Wybierając firmę, która będzie dla nas przechowywać pliki strony na serwerze i zapewniać odpowiednie jej funkcjonowanie to ważna inwestycja. Obecnie możemy przebierać w ogromnej liczbie ofert. Większość z Was w pewnym momencie swojej działalności blogowej stanie przed dylematem, którą firmę wybrać? Warto przyjrzeć się najważniejszym parametrom jakie musi spełniać dobry hosting.

Dobry hosting spełnia wymagania

WordPress jest jedną z opcji do budowy i prowadzenia bloga. Istnieją również inne rozwiązania jak Joomla czy strona zbudowana bez użycia CMSa(ang. Content Management System, system zarządzania treścią). Dobry hosting powinien spełniać minimalne wymagania jakie przed nim stawia wordpress, a są to:

[symple_column size=”one-half” position=”first” fade_in=”false”] [symple_heading style=”” title=”Minimalne wymagania” type=”h3″ font_size=”” text_align=”center” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ color=”undefined” icon_left=”” icon_right=””]
 • PHP w wersji 5.2.4 lub wyższej
 • MySQL w wersji 5.0 lub wyższej
 • obsługa modułu mod_rewrite (.htaccess)
[/symple_column][symple_column size=”one-half” position=”last” fade_in=”false”][symple_heading style=”” title=”Zalecane wymagania” type=”h3″ font_size=”” text_align=”center” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ color=”undefined” icon_left=”” icon_right=””]
 • PHP w wersji 5.4 lub wyższej
 • MySQL w wersji 5.5 lub wyższej
 • obsługa modułu mod_rewrite (.htaccess)
 • serwery Apache lub Nginx
 • aktywny suPHP
[/symple_column]

Ważne parametry

Przestrzeń dyskowa

Ten parametr opisuje dostępną dla Ciebie przestrzeń na serwerze, która będzie zawierała instalację wordpressa lub pliki z kodem strony, zdjęcia osadzone na stronie i inne pliki, które nie będą przechowywane w serwisach zewnętrznych jak np.: Flickr czy Youtube. Przestrzeń dyskowa jest również obszarem wykorzystywanym przez wasze bazy danych, które z czasem będą się powiększać.

Transfer miesięczny

Co miesiąc będziemy posiadać określoną z góry wartość transferu danych, która będzie pomniejszać się za każdym razem kiedy między naszym komputerem lub innym dojdzie do przesyłania danych. Z naszej strony do takich działań mogą zaliczać się operacje dokonane przez klienta FTP podczas kopiowania plików. Ze strony widzów dochodzi do transferu danych podczas każdej odsłony naszej strony kiedy to informacje przesyłane są między serwerem, a komputerem widza. Przy dużej ilości wyświetleń lub gdy mamy stronę z licznymi plikami do pobrania wartość transferu miesięcznego będzie szybko maleć. Wart więc zastanowić się jaki typ strony będziemy posiadać.

Maksymalne zużycie czasu procesora

Kod PHP naszej strony i baza danych generują podczas wyświetlania strony obciążenie na procesorze serwera. W zależności od ilości zapytań generowanych przez kod strony lub wtyczki wordpressa obciążenie procesora będzie rosnąć. Ważna w tej kwestii jest optymalizacja kodu tak, aby był on jak najbardziej wydajny i nie generował niepotrzebnych obciążeń. Pomocne w kwestii dużej ilości zapytań są wtyczki cache’ujące, które dla statycznych części strony generują pliki nie wymagające obciążania procesora. Duża liczba wyświetleń również obciąża procesor jednak przyrost obciążenia zazwyczaj jest proporcjonalny do stażu strony i z łatwością wychwycicie kiedy będzie trzeba zmienić pakiet hostingu.

Gwarancja działania usługi

Ten parametr to jedna z głównych wartości odróżniająca podrzędnego usługodawcę z domowym serwerem w piwnicy od poważnej i odpowiedzialnej firmy zapewniającej profesjonalna serwerownię. Gwarancja działaniu usługi (Service Level Agreement w skrócie SLA) to nic innego jak czas w którym nasza strona jest dostępna i w pełni sprawna. Dostawca zapewnia poprawne działanie strony wykluczając z tego okresu czas przeznaczony na zaplanowane prace modernizacyjne, które zostały zgłoszone klientowi z odpowiednim wyprzedzeniem. Dostawca usługi nie bierze również odpowiedzialności za czas nieaktywność strony spowodowany działaniami samego klienta, więc w momencie „wysypania” się strony z naszej winy nie możemy liczyć na rekompensatę.

Gwarancja działania usługi jest podawana najczęściej jako wartość wyrażona w procentach i w zależności od prowadzonej działalności w internecie różny zakres gwarancji jest nam potrzebny. Sklepy internetowe lub serwisy na których każda godzina lub minuta niedostępności strony generuje straty powinny zadbać o poziom gwarancji 99,9%. Strony zawierające informacje często aktualizowane, zawierające relacje z wydarzeń na żywo mogą sobie pozwolić na mniejszy zakres gwarancji korzystając z niższego planu taryfowego lub niższej klasy dostawców. Zredukują w ten sposób koszty. Blogi i strony na których wpisy lub informacje ukazują się cyklicznie, ale w większych przedziałach czasowych mogą z powodzeniem korzystać z hostingów na których gwarancja działania jest na poziomie 99,7%. Pozwoli to na uzyskanie równowagi pomiędzy ceną hostingu, a jego możliwościami nie nadszarpując mocno naszych portfeli.

Lokalizacja

Położenie serwerowni na której dyskach znajduje się nasza strona obarcza ją czasem latencji(ping), czyli opóźnieniem wczytywania. Jeżeli strona będzie posiadać wysokie wartości pingów będzie wymagać dłuższego oczekiwania na wczytanie w całości co może spowodować spadek odsłon strony i niższą pozycję w wyszukiwarkach.

Wsparcie techniczne i FAQ

Klient posiadający własny hosting nie musi się na wszystkim znać, a czasem nie jest w stanie przewidzieć różnych  złośliwych sytuacji, które rzeczy martwe mają zwyczaj przysparzać. Tu pojawia się rola dobrze przygotowanego i bogatego działu FAQ(ang. Frequently Asked Questions – zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi) lub forum, jak również wsparcia technicznego 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż pomimo wysokiego SLA nasza strona może często zaliczać przestoje. Tej wartości nie ocenimy czytając wykazy usług na stronach firm hostingowych, ale najlepszym źródłem rzetelnej oceny pomocy udzielanej przez wsparcie techniczne są opinie użytkowników na forach.

Warto zwrócić uwagę na język oferowanej pomocy technicznej i czy nie będzie to dla nas bariera komunikacyjna.

Memory_limit

Parametr memory_limit opisuje ilość dostępnej pamięci RAM do obsługi kodu jednego skryptu. W momencie, gdy pracujecie z wordpressem i jego funkcje rozszerzacie poprzez doinstalowywanie nowych wtyczek to może się okazać, że ten parametr będzie waszym ograniczeniem. Dobry hosting będzie oferował dostępną pamięć RAM na poziomie 128.

Inne usługi

Poza głównymi wyżej wymienionymi parametrami dobry hosting powinien charakteryzować się różnego typu usługami i rozwiązaniami zapewniającymi łatwość korzystania z hostingu. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na:

 • możliwość dokonywania płatności za krótkie czasookresy, jak miesiąc, kwartał.
 • możliwość posiadania nielimitowanej lub dużej ilości stron i baz danych,
 • obecność autoinstalatora aplikacji
 • obecność wbudowanych klientów FTP
 • promocje za staż i programy lojalnościowe

Dobry bezpłatny hosting

Dla wielu początkujących dobry hosting = bezpłatny hosting. Faktem jest, że najlepiej sprawdzić swój zapał i umiejętności na bezpłatnym serwerze, niż ponosić koszty wykupienia płatnego hostingu i rozczarować się, że tworzenie bloga okaże się przerastać nasze możliwości lub zapał zniknie. W moim przypadku bezpłatny hosting został wykorzystany jako pole testów modyfikowanych do własnych potrzeb motywów wordpress i jako hosting na start. Wybrałem sobie z listy różnych firm, firmę Hostinger Polska z ich bezpłatnym pakietem.

[symple_heading style=”” title=”Oferują oni:” type=”h3″ font_size=”” text_align=”center” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ color=”undefined” icon_left=”” icon_right=””]
 • brak reklam
 • 2000 MB przestrzeni dyskowej
 • 100 GB na transfer danych
 • gwarancję działania strony na poziomie 99%
 • kreator stron i autoinstalator skryptów
 • możliwość tworzenia nieograniczonej liczby stron
 • parametry umożliwiające instalację i płynną pracę wordpressa
 • 2 bazy danych, 2 konta email i FTP
 • dobrze przygotowane FAQ i podstawową pomoc techniczną w języku polskim

Klikając w baner przejdziecie do ich pełnej oferty.
Hosting
Przy większym obciążeniu strony niestety ten hosting nie radzi sobie najlepiej, ale do testów i małych blogów nadaje się idealnie.

Dobry hosting – Hekko

Z czasem poczujemy, że chcemy aby nasza strona była „na swoim„. Podobnie jak z bezpłatnym hostingiem ilość ofert jest ogromna. Pod uwagę brałem kilka firm: zenbox.pl, hosting.linux.pl i hekko.pl. U mnie decydujące okazały się 3 parametry: opinie użytkowników na różnych forach, parametry i cena. Ostatecznie zdecydowałem się na ofertę firmy HEKKONET.

[symple_heading style=”” title=”Oto ich oferta:” type=”h3″ font_size=”” text_align=”center” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ color=”undefined” icon_left=”” icon_right=””]
 • 6 pakietów do wyboru i łatwe przechodzenie z niższego na wyższy i odwrotnie
 • 2 GB przestrzeni dyskowej
 • 20 GB na transfer danych
 • gwarancję działania strony na poziomie 99,7%
 • kreator stron i autoinstalator skryptów
 • możliwość tworzenia nieograniczonej liczby stron
 • parametry umożliwiające instalację i płynną pracę wordpressa
 • darmową subdomenę
 • bardzo dobrze przygotowane FAQ oraz natychmiastowa i szeroka pomoc techniczna w języku polskim
 • brak limitów kont e-mail, FTP, baz MySQL
 • bezpłatny okres testowy 14 dni
 • obsługa .htaccess oraz obsługa mod_rewrite
 • parametr memory_limit = 128M
 • różne czasookresy na opłacenie usługi

Klikając w baner przejdziecie do ich pełnej oferty.

Podsumowanie

Różni użytkownicy będą mieć różne potrzeby. Ważne jest sprecyzowanie oczekiwań i dopasowanie ich do oferty firmy oferującej hosting www. Polecam Wam na chłodno kalkulować i liczyć koszty biorąc pod uwagę dłuższe okresy. Z chęcią poznam Wasze opinie o wyżej wymienionych firmach, a także Wasze propozycje hostingów darmowych i płatnych oraz ich zalet.

11 thoughts on “Dobry hosting dla wordpressa

 1. Przemysław Bartyzel

  Często zakładając strony nawet nie patrzyłem tak szczegółowo w to co oferuje nam hosting… może przez to ze za bardzo sie na tym nie znam, a jak się okazuję jest to bardzo istotne 😉

  1. Warto znać kilka szczególnie istotnych parametrów i pod ich kątem dobierać hosting. Wtedy uda się zachować równowagę pomiędzy jakością, a ceną.

  2. Ja mogę ze spokojnym sumieniem polecić hosting od Kylos. Mamy tam wiele stron klientów. Techniczne parametry na wysokim poziomie. Myślę jednak, że dzisiaj klientów przyciąga indywidualne podejście i tym Kylosi mnie zwabili do siebie. Nie wiedziałem kilka lat temu czego dokładnie potrzebuję, oni zdefiniowali te parametry i dlatego jestem z nimi od dawna. Dzisiaj na rynku takich firm „z doradztwem” jest więcej i wśród nich trzeba szukać tej jednej jedynej

   1. Zgadzam się z Tobą Marcinie, trzeba dopasować hosting do swoich potrzeb, ale trzeba mieć też określone wymagania.

 2. Michał B.

  Bardzo ciekawy artykuł, tylko szkoda że trafiłem tutaj dopiero teraz bo w gruncie rzeczy miło się go czyta. Od siebie dodam, że warto zwracać również uwagę na to czy dostawcy hostingu zezwalają na przechowywanie na serwerze dużych plików, w szczególności – na przykładzie agencji reklamowych – pobieranych czy wysyłanych przez klientów. Tego parametru nigdzie nie znajdziemy w ofertach, dlatego warto zadać obsłudze dodatkowe pytania przed zakupem usługi – np. od Zenbox’a otrzymałem odpowiedź negatywną, mimo przecież oferowanej nielimitowanej powierzchni, ale można poszerzyć jeden z podstawowych planów o dodatkową usługę Premium Storage 10GB/mc i gitara.

  A z Hekko i Kylosa miałem do czynienia (w sumie mam, jeśli zachodzi taka potrzeba), lecz wciągnąłem się w objęcia innego, bardziej pojemnego a zarazem ustosunkowanego do mojego biednego portfela. Nie zmienia to faktu, że oba są na bardzo dobrym poziomie jeżeli chodzi o jakość usług. Wciąż stoją na nich strony, które obsługuję (co prawda lekkie), ale działają bez zarzutu. Hekko w tej materii wychodzi najlepiej.

  Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękuję za miłe słowa i za istotne wskazówki. Możliwość przechowywania dużych plików może rzeczywiście być dla wielu istotnym warunkiem. Pozdrawiam

 3. Rafał

  A co sądzisz o Home? Bo znalazłem promocję na testy aż do końca roku: https://beta.home.pl/testuj/ i zastanawiam się, czy warto wejść w temat.

  1. To zależy czy masz czas się w to bawić. Wiem że w przeszłości był problem z kompatybilnością WordPressa z ich hostingiem – dlatego powstał specjalnie dedykowana usługa. Przynajmniej takie informacje spotykałem na różnych forach. Jeżeli dopiero zaczynasz, a usługa będzie za 0.00 zł to możesz spróbować. Z pewnością zbierzesz trochę doświadczenia na przyszłość. Napisz w komentarzu jak oceniasz ich usługi dla informacji pozostałych czytelników. Pozdrawiam

 4. Bartek

  Jakub po pierwsze bardzo fajny blog! wielkie gratulacje! )pomyśleć, ze znalazłem go po wpisaniu w wyszukiwarkę „leki naturalne” 🙂 ) po drugie już bardziej w temacie uważam, że mimo wszelkich złych opinii Home podciągnął swoje usługi i jest wart uwagi. Czytałem historię, którą polecił linkiem Rafał i dodam, że osobiście znam podobny przypadek. Sam też korzystam z tego dostawcy więc tak na marginesie to polecam!

  Powodzenia!

  1. Dziękuję za odwiedziny i za feedback. Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji!

Napisz co uważasz