Bezpieczna praca magisterska – pisanie w chmurze

Dzisiejszy wpis jest wynikiem moich ostatnich zmagań z pisaniem pracy magisterskiej. Proces jej tworzenia zajmuje znaczną ilość naszego czasu, a możliwa strata byłaby sporym problemem. Większość z nas umieszcza kopie tej pracy na różnych nośnikach, na komputerze u kolegi lub koleżanki lub na różnych partycjach. Dziś pokażę Wam jak wykorzystać nowoczesne narzędzie i pisać pracę dyplomową w chmurze.

Dlaczego wymienione we wstępie sposoby nie są bezpieczne?

Umieszczone dane na komputerze czy laptopie uzależnione są od jakości dysku twardego i sposobu w jaki jest on użytkowany. Zazwyczaj mamy do czynienia z jednym dyskiem, a różnymi partycjami. Usterka na dysku przekreśla zazwyczaj możliwość odzyskania danych lub ten proces będzie wymagał poniesienia adekwatnej opłaty.

Przechowywanie na osobnych nośnikach – dyskach zewnętrznych, pendrive’ach – jest rozwiązaniem lepszym od przechowywania pliku na tym samym dysku co system. Jednak i to urządzenie jest obarczone niebezpieczeństwem zepsucia. Przechowywanie kopii u znajomych jest równie bezpieczne jak nośniki zewnętrzne.Aby utracić dane przechowując je w dwóch miejscach na raz musielibyśmy mieć naprawdę sporego pecha. Jednak jaka jest podstawowa wada takiego postępowania?

Praca magisterska i wiele jej kopii

Rozważmy prosty przypadek:

Piszemy pracę dyplomową i zapisujemy ją na dysku i pendrivie. Nachodzi nas jednak nagły napływ weny i ta siła sprawcza przebudowuje konstrukcję naszej pracy. Zapisujemy ją jednak pod inną nazwą. Wystarczy, że będzie kilka takich kopii i chwila nieuwagi może doprowadzić do usunięcia lub pominięcia jednej z nich podczas kopiowania na pendrive’a.

Kolejny przypadek:

Piszemy przez weekend tekst naszej pracy dyplomowej, następnie w poniedziałek kopiujemy jej treść na dysk kolegi i kontynuujemy pisanie. Proces ten się powtarza i co jakiś czas kopiujemy kolejne rozdziały lub aktualizowany plik. Wszystko by było w porządku, ale pomiędzy kolejnymi transferami pliku praca magisterska nie jest odpowiednio zabezpieczona.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, chyba każdy z nas cieszyłby się z możliwości wykonywania i aktualizowania pliku z pracą automatycznie.

Praca magisterska w chmurze

Dlaczego Wam proponuję przechowywać pliki zawierające treść waszej pracy dyplomowej w chmurze?
Oto kilka zalet:

 • Pliki będą znajdować się na serwerze, który jest własnością firmy. Jej zakres oferty zapewnia dbałość o stabilność, bezpieczeństwo i dostępność tych plików nie tylko na laptopach i PC, ale również na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.
 • Instalując na swoim urządzeniu aplikację, tworzymy folder który jest częścią wspólną dla serwera i dysku. Zmiany wprowadzane w pliku, o ile posiadamy połączenie internetowe, są zaraz po zapisaniu jakichkolwiek zmian synchronizowane z plikiem w chmurze.
 • Nasza uwaga podczas pracy z plikami skupia się jedynie na tworzeniu i wykonywaniu zapisu co pewien czas.
 • Posiadanie pliku w chmurze pozwala na jego współdzielenie i jeżeli nasz promotor okaże się na tyle postępowy, możemy z nim współpracować online bez niepotrzebnego drukowania czy przesyłania kolejnych wersji pracy dyplomowej.

Jak korzystać z chmury plików?

Opierając się na własnym doświadczeniu mogę polecić dwa serwisy oferujące przechowywanie plików w chmurze: Dropbox i Google Drive. Dropbox wymaga rejestracji, a Google Drive jest jedną z wielu usług Google. Jeżeli posiadamy pocztę Gmail będziemy mieć dostęp dysku Google. Pierwszym krokiem jest pobranie i instalacja aplikacji.

Instalacja aplikacji Dropbox i Google Drive
Instalacja aplikacji Dropbox i Google Drive

Po lewej znajduje się fragment okna z Google Drive, klikając na Zainstaluj Dysk Google na swoim komputerze rozpocznie się proces pobierania. Podczas instalacji będzie wymagane wprowadzenie danych do logowanie: nicku i hasła. Prawa strona obrazka pokazuje miejsce z którego można pobrać instalator Dropboxa(działa na systemach Windows, Linux i OS). Okno to zobaczycie po zalogowaniu się do serwisu Dropbox.com.

Sekcja Ulubione z aplikacjami Dropbox Google Drive
Sekcja Ulubione z aplikacjami Dropbox Google Drive

Po procesie instalacji w systemach Windows na naszym dysku powstaną dwa nowe foldery odpowiednio Dysk Google i Dropbox w sekcji Ulubione. Proponuję, aby wybrać sobie jeden z tych serwisów. Według mnie Dropbox będzie bardziej odpowiedni, gdyż nie wymaga tworzenia maila. Sam korzystam właśnie z tej opcji. Podczas pisanie plik na którym jest zapisana praca magisterska zapisujemy właśnie do jednego z tych folderów. po kliknięciu ikony zapisu w edytorze tekstu nastąpi synchronizacja plików z serwerem. Proces ten jest sygnalizowany delikatnym połyskiwaniem ikony Dysku Google w tacce systemowej lub ikoną strzałek jeśli korzystamy z Dropboxa.

Synchronizacja plików
Synchronizacja plików

Jedynym niezbędnym warunkiem, aby nasza praca magisterska zapisała się na serwerze jest podłączenie do sieci. Instalując odpowiednie aplikacje na urządzeniach mobilnych możemy mieć dostęp do pliku z pracą dyplomową
w każdym miejscu. Czyż nie przyjemniej jest pisać pracę dyplomową, gdzieś poza biblioteką czy czterema sianami pokoju? A może tak pisać pracę dyplomową na ławce w parku?
Z wykorzystaniem chmury plików i urządzeń mobilnych jest to możliwe!

Podsumowanie
Teraz, gdy moja i Wasza praca magisterska jest bezpieczna możemy skupić się jedynie nad jej zawartością. Życzę Wam dużo cierpliwości i żeby Was wena nie opuściła 😀 Powodzenia!

8 thoughts on “Bezpieczna praca magisterska – pisanie w chmurze

 1. Świetny artykuł, od dawna poszukuję sensownej
  informacji na ten temat, a w internecie teraz trudno o godne
  zaufania źródło. Polecam serdecznie również innym
  z podobnymi problemami.

  1. Dzięki za miłe słowa 🙂 Które rozwiązanie przypadło do gustu? Jakie jeszcze problemy były podczas pisania pracy dyplomowej? Zapraszam do pozostałych wpisów

 2. A czy pisanie na dysku Google zamiast w typowym Wordzie albo Libre Office jest bezpieczne? Darmowy program od Googla bardzo mi przypadł do gustu, jest prosty, robi autozapis, więc się tam przeniosłam. Usłyszałam jednak niepokojącą plotkę, że antyplagiat potrafi wyłapać stamtąd treści, tym samym rujnując naszą pracę wyczytując z niej bardzo wysokie procenty plagiatu. W końcu wzięte treści z naszej pracy… Czy to jest prawda? Mogę dalej tam pracować czy lepiej szybko przenosić się do standardowego programu na komputerze? Liczę na odpowiedź, choć widzę, że post sprzed 2 lat… Pozdrawiam! ^^

  1. Witam, sprawdzę ten problem, ale raczej jest to mało prawdopodobne. Jeżeli Twoja praca nie jest publicznie dostępna to jest niemożliwe, aby program antyplagiatowy miał tam dostęp. To by oznaczało, że dane na Google`u nie są chronione. Przyjrzę się temu 😉 a wiek wpisu nie wyklucza dyskusji 😉 miło, że zdecydowałaś się napisać

 3. D24

  Hej Jakub, dowiedziałeś się czegoś na ten temat? Przechowuję kopię swojej pracy na Google Drive i wpadłem na ten komentarz i zastanawiam się czy trzymanie tam pracy jest na pewno bezpieczne i czy antyplagiat nie wskaże jej jako oryginału?

  1. Szukałem informacji na ten temat, ale nie udało mi się nic znaleźć. Biorąc to jednak na logikę, taka sytuacja nie może mieć miejsca. Gdyby antyplagiat miał dostęp do Twojej chmury plików to oznaczałoby żę skanuje również przestrzenie dyskowe innych, a to przeczy zasadzie ochrony danych. Sądzę, że możesz spać spokojny o swoje dane bezpieczne w chmurze i o wynik testu antyplagiatowego. Powodzenia na obronie 🙂

 4. ania

  Cześć, sluchaj a czy jeśli wysłałam swojej siostrze na messengerze podrozdzial pracy by mi ją wydrukowała bo chciałam oddać promotorce, to mam się obawiać ze antyplagiat mi to wykryje? Czy raczej jest to irracjonalne ? Mimo wszystko konwersacje potem usunelysmy.

  1. Zgadzam się, jest to niemożliwe. Jeśli by antyplagiat miał to wykrywać to oznaczałoby że wszystkie wiadomości na FB są publicznie dostępne. Antyplagiat wykrywa tylko to co opublikowane. Możesz być spokojna

Napisz co uważasz